İlişkisel pazarlama çerçevesinde marka sadakatinin oluşumu ve bir model önerisi
Brand loyalty formation in the context of relationship marketing and a model proposal
  1. Tez No: 308785
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN KOÇAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada, marka sadakatinin oluşumu ilişkisel kavramlar aracılığıyla incelenmiş ve kavramlar arasındaki ilişkiler doğrultusunda hipotezler geliştirilerek bir model önerisinde bulunulmuştur. Önerilen model ile marka tatmini, marka güveni, marka duygusu, davranışsal ve tutumsal marka sadakati arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda 450 öğrenciye anket uygulanmış ve önerilen model, doğrulayıcı faktör analizi ve yapısal eşitlik modellemesi aracılığıyla test edilmiştir.Analiz neticesinde marka güveni ve marka duygusunun hem davranışsal hem de tutumsal marka sadakati üzerinde olumlu ve doğrudan etkisi tespit edilmiştir. Aynı zamanda marka tatmininin, davranışsal ve tutumsal marka sadakati üzerinde marka güveni ve marka duygusu aracılığıyla dolaylı etkisi gözlemlenmiştir. Bu sonuçlar çalışmanın ortaya koyduğu hipotezleri ve önerdiği modeli doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates brand loyalty using relational constructs and proposes a model according to the hypothesis stated by suggested relationships between these constructs. By proposing a brand loyalty model, this study aims to examine the relationships between brand satisfaction, brand trust, brand affect and brand loyalty. In order to test the model and the suggested relationships between the constructs, data were collected from a sample of 450 undergraduate students and analyzed using confirmatory factor analysis and structural equation modeling. Results indicate that both brand trust and brand affect directly and positively influences behavioral and attitudinal brand loyalty. Besides, the results also indicate that, brand trust and brand affect mediate the relationship between brand satisfaction and brand loyalty. Overall these results confirm the stated hypothesis and the proposed model of the study.