Görme engellilere yönelik kütüphane hizmetleri
  1. Tez No: 30881
  2. Yazar: LEYLA KANIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN SAĞLAMTUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kütüphanecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Her toplumun bünyesinde sağlıklı insanlar yanında çeşitli fiziksel engelleri olan insanlar da bulunmaktadır. Bunların içinde görme engelliler büyük bir grubu oluşturmaktadır. Onlar için verilen özel eğitimi destekleyecek ve ömür boyu öğrenim gereksinimlerini karşılayacak en büyük güç ise kütüphanelerdir. Dünyanın birçok ülkesinde, kütüphaneler görme engellilerin okuma gereksinimlerini karşılamaktadır. Bu konuda ulusal ve uluslararası standartlar belirlenmiş, ülkeler arasında işbirliği geliştirilmiştir. Ülkemizde ve dünyada bu konuda hizmet veren kütüphaneler ve kuruluşlar incelenmiştir. Ankara'da görme engellilere yönelik hizmet veren kütüphanelerde, hizmetin yeterli olup olmadığını belirlemek amacıyla araştırma yapılmıştır. Araştırma verileri yetkililerle yapılan görüşmeler ile görme engelli kullanıcılarla yapılan bağımlı görüşmeler ve gözlemler sonucu elde edilmiştir. Araştırmamızın sonucunda Ankara'da görme engellilere yönelik hizmet veren kütüphanelerdeki hizmetlerin; bütçe, derme, personel ve bina açısından yetersiz kaldığı belirlenmiştir. Bu kütüphanelerdeki hizmetlerin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için gereken çalışmalar öneriler kısmında verilmiştir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY In every society, there are physically handicapped people beside healthy people. The visually handicapped people are the biggest group among the handicapped population, Libraries are the most effective organizations to support the special education they require and to meet their educational needs for life long. The special services and the facilities to meet the private reading needs of visually handicapped people are provided by libraries in many of the countries. In this area, many national and international standards have been defined and the cooperation among the countries have been developed. Some of the libraries and organizations which have the services for the visually handicapped people in our own country and in the world have been examined for our research. l Our research aims at determining whether the services in the libraries in Ankara are sufficient or not. The data for the research was obtanied by techniques of observation, structural interviews with the library staff and school administrators, and the visually handicapped users themselves. We have found as the result of our research that the libraries serving to visually handicapped users in AnkaraIII are not able to provide a full service for the visually handicapped people because of, the problems in budgeting, collection status, staff and building. We have defined our proposals about what could be done in the libraries to expand and enrich the services for visually handicapped people in the conclusion section.