Meslek edinme ile ilgili bazı değişkenler yönünden askerlik hizmetinin erbaş ve erler üzerindeki etkisi
- Tez No: 30882
- Danışmanlar: PROF. DR. ETHEM ÖZGÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
II ÖZET Bu araştırmada meslek edinme yönünden 15 aylık zorunlu askerlik hizmetinin yükümlüler üzerindeki etkileri incelenmiştir- 1972 doğumlu olup askerden henüz yeni terhis olmuş 367 kişilik bir örneklem gurubuna bu amaçla hazırlanan bir anket uygulanmıştır. Terhis tarihine bir aydan daha az bir süre kalanlar ile terhis tarihi üzerinden üç ay ve daha az bir süre geçenler araştırmaya dahil edilmişlerdir. Doğal olarak araştırmanın örneklemini, tamamını er statüsünde olan erkekler oluşturmuştur. Araştırmada, 1. Medeni durumu, 2. öğrenim durumu, 3. Askerlik yaparken tabi olunan sınıf (Muhar ip-Yardımcı ) bağımsız değişken olarak ele alınmıştır. Bağımlı değişkenler olarak ise; (1) Askere giderken mesleğini doğru söyleme, (2) Askerde rahat edip etmeme, (3) Sivil mesleğine askerde de devam etme, 4) Meslek kursu görme, (5) Yeni bir meslek öğrenme (6) Daha önce farketmediği herhangi bir yeteneğini farketme, (7) Askerliği bir meslek olarak seçme değişkenleri ele alınmıştır Elde edilen veriler, bağımsız değişkenlerin bağımlı değişkenle olan bağlantısını gösterecek şekilde çarpraz dağılım tablosu halinde incelenmiş, değişkenlere ilişkin alt grupların bağımsız olup olmadıkları Kikare
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this research, the e-f-fects o-f 15 months obligatory military service upon the obligatories with regard to the job under taking has been analysed. An inquiry has been applied to a sample group consisting of 367 newly dis charged people born in 1972. The inquiry includes two groups o-F people; First groupina contains soldiers who serve their last month obligation and the second is con sisting o-F a group o-F people who passed three months or less time from their discharging date. Naturally, all re search samplers were recruits and non commisioned o-F-Ficers. In the research independent variables are: 1. Marital status. 2. Educational status. 3. Military po sition < Combat arms-Support arms.) The dependent variables arez 1. True explanation about ones profession. 2. Whether one is comfortable or not in military service. 3. Keeping on ones civil profession at military service. 4. Taking professional courses. 5. Learning a new profession. 6. Realizing new abilities about oneself. 7. Prefering the military service as a job were selected. The findings has been searched as a cross sectional table showing the connection between the dependent and independent variables and whether the subgroups with regard to the variables are dependent or not has been tested as