Ticaretin finansmanında factoring-forfaiting işlemleri ve muhasebeleştirilmesi
  1. Tez No: 30886
  2. Yazar: HAFİZE MEDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA İPÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET 1950'lerden sonra sanayileşmiş ülkelerin üretim sektöründe otomasyona bağlı olarak görülen hızlı üretim artışı, para ve sermaye piyasalarına önemli ölçüde canlılık getirmiştir. Üretim sektöründe yaşanan rekabet ortamı, bu sektörün finansman ihtiyacını karşılayan finansman piyasasına da yansımıştır; böylece, bankalar da alternatif finansman teknikleri sunmaya başlamışlardır. Toptancı bankaların bu girişimi ile de uluslararası ticaret oldukça yaygınlaşmıştır. Toptancı bankaların geliştirdikleri ve müşterilerine sundukları akreditif, leasing, opsiyon, factoring, forfaiting, yatırım yönetimi gibi hizmetler ülkemize yabancı bankaların şube açmaya başladıkları ve dışa açık büyüme politikasının benimsendiği 1980'Ii yıllara rastlamaktadır. İhracat hacmindeki artışın gelişmişliğin bir göstergesi olarak algılandığı bu dönemde bankalar, dış ticaret finansman tekniklerinden factoring ve forfaitingi bünyelerine almaya başlamışlardır. Ancak ihracatımızın daha çok kısa vadeli tüketim malı bazında gerçekleşmekte olması bu tekniklerden daha çok factoringin gelişmesini ve tanınmasını sağlamış ve doğal olarak forfaitig aynı ölçüde gelişmemiştir. Forfaitingin gelişememesinin diğer bir nedeni ise ihracatımızın ağırlıklı olarak riski yüksek ülkelere yapılıyor olmasıdır. 1993 yılı itibariyle ülke sıralamasında ihracat factoringinde dördüncü sırada olmamız factoringin ülkemizde yeterince anlaşılmış olduğununun bir göstergesidir. Yutriçi işlem hacmimizin de ilk yıllara oranla önemli ölçüde artmış olması factoring hizmet sektörünün büyümekte olduğunu göstermektedir. Önümüzdeki yıllarda kısa vadeli ihracatımızın yanında altı ay ve daha uzun vadeli dışsatımın da artacağı ve buna bağlı olarak da forfaiting tekniğinin uygulama alanı bulacağı beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT The fast increase in production in industrialized countries due to the automatisation in the 1950'ies scored a vitalisation in the money and capital markets. The competitive atmosphere existing in the production sector reflected on the finance market, which afforded this sector's needs; so, banks got the chance to offer alternative financial techniques. Within these attempts of the wholesaler banks, the international business enlarged its area. Services like letter of credit, leasing, option, factoring, forfaiting and management of investments, which are processed by these wholesaler banks, reached Turkey in the 1980'ies, as the foreign banks came with their filliales and when developing was seen outside the state borders. In this period, when the export size was granted for the development degree, the banks began to absorb the techniques of factoring and forfaiting, the techniques of external trading financial. Because our export was based on short term consuming products, we dealed mostly with the factoring and therefore, forfaiting was not developed at the same rate. Another reason why forfaiting is not known that much is our export to the risky countries. That we are at the fourth place under the export-factoring countries in the 1993 is that factoring is known veiy well. Domestic process size also increased compared with the first years and this is another fact that shows the development in the factoring services. In the comming years, it is expected that besides the short term exports, six months and longer termed exports are to become bigger and so, the forfaiting technique will get its base for practice.