The quest for happiness and freedom in George Eliot's The Mill on the Floss and Emily Brontë's Wuthering Heights
George Eliot'ın Kıyıdaki Değirmen ve Emily Brontë'nin Uğultulu Tepeler adlı romanlarında mutluluk ve özgürlük arayışı
- Tez No: 415590
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKŞEN ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tezin amacı, Eliot'ın Kıyıdaki Değirmen ve Emily Brontë'nin Uğultulu Tepeler adlı romanlarındaki kadın karakterlerin toplumun kısıtlamalarına rağmen kendi yöntemleriyle nasıl özgürlük ve mutluluğa ulaşmaya çabaladıklarını göstermektir. Giriş bölümünde Viktorya Döneminin kültürel ve tarihsel özellikleri, cinsiyet rollerine ilişkin bilgiler verilmiştir. Gelişme bölümünde bu bahsedilen bilgiler ışığında romanlar analiz edilmiş ve yazarların kısa özgeçmişlerine yer verilmiştir. Adı geçen yazarlar, kadın karakterlerinin toplumdaki inançlara, geleneklere ve değerlere karşı isyanlarını göstermişler ve karakterlerin intiharlarını bir çığlık olarak yansıtarak toplumdaki susturulmuş kadınlar için yeni olanaklar ve önemli değişikler yaratmayı amaçlamışlardır. Anahtar Sözcükler Toplum, Ataerkillik, Değerler, Beklentiler, Geleneksel
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to portray the female characters in The Mill On The Floss and Wuthering Heights who try to reach freedom and happiness in their own methods in spite of the social restrictions. In the introduction part, information concerning the cultural and historical background of the Victorian period which includes sex and gender roles and brief biographies of the authors has been given. In the body part, this information has beenreflected on each of these novels. The above mentioned writers show female characters's rebellion against beliefs, traditions, and values in the society and how they try to promote new opportunities and major changes for the silenced women in the society by describing the characters' death as a scream. Key Words Society, Patriarchy, Values, Expectations, Traditional