Envanter maddelerinin grup ya da random olarak dağıtılmasının maddelere, alt ölçek puanlarına ve güvenirliğe etkisi
  1. Tez No: 30889
  2. Yazar: SAİME SAYIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. ETHEM ÖZGÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Envanter maddelerinin tek tek“Randam”ya da bir grup halinde“Testler”şeklinde düzenlenmesinin maddede“Anahtar Cevabı”isaretleyenlerin yüzdelerini, envanterden elde edilen alt Ölçek puanlarının ve toplam uyum puanlarının aritmetik ortalamasını, standart sapmasını ve güvenirliğini etkileyip etkilemediği araştırılmıştır. Araştırma verileri bireylerin uyum düzeylerinin ölçülmesinde kullanılan“Hacettepe Kişilik Envanteri”(HKE)'nin (özgüven, 1982) iki.farklı şekilde düzenlenmiş takımları kullanılarak elde edilmiştir. Her iki takımda aynı maddede“Anahtar Cevabı”işaretleyenler in yüzdeleri arasındaki -fark z testi, alt ölçek puanları ve toplam uyum puanlarının aritmetik ortalamaları arasındaki -fark t testi ile konttrol edilmiştir. Standart sapmalar arasındaki -farkın önem kontrolü için varyanslar arasındaki -farka t testi ile bakılmıştır. Sekiz alt ölçek ve üç toplam uyum puanına ilişkin KR-21 ve Testi Yarılama yöntemleri ile hesaplanmış olan güvenirlik katsayıları Fisher' in 2 istatistiğine çevrilerek istatistikler arasındaki -fark t testi ile kontrol edilmiştir. Genel bir eğilim olarak, envanterin“Testler”düzenlemesinde“Anahtar Cevabı”işaretleyenlerin yüzdelerinin“Random”düzenlemeden biraz daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Ancak iki düzenlemeden elde edilen“Anahtar Cevabı”işaretleme yüzdelerinin ortalamaları arasındaki -fark istatistiksel yönden önemli bulunmamıştır. iki düzenlemeye ilişkin 160 maddenin yüzdeleri tek tek karşılaştırıldıgında, 17 maddenin“Random”düzenleme lehine, 18 maddenin“Testler”düzenlemesi lehine olmak üzere, toplam 35 maddenin yüzdeleri arasındaki -fark istatistiksel yönden önemli bulunmuştur. Maddeleri -farklı seklide düzenlenmiş HKE takımlarının Psikotik Belirtiler (PB), Aile İlişkileri. (Aî), Sosyal ilişkiler (SI) alt ölçeklerine, Kişisel Uyum (KU) ve Genel Uyum (GU) puanlarına ilişkin ortalamalar arasındaki farklar“Testler”düzenlemesi lehine, Antisosyal Eğilimler (AE) alt ölçeğine ilişkin ortalamalar arasındaki.fark ise“Random”düzenleme lehine önemli bulunmuştur. Diğer alt ölçeklere ve Sosyal Uyum (SU) puanına ilişkin ortalamalar arasındaki farklar istatistiksel yönden önemli bulunmamıştır. Pladdeleri“Testler”seklinde düzenlenmiş takımın alt ölçeklerine ve toplam uyum puanlarına ilişkin standart sapmalar genelde“Random”olarak düzenlenmiş takımdan daha yüksek olmasına ragmen, aralarındaki farklar Sosyal Normlar (SN) ve Antisosyal Eğilimler (AE) alt ölçekleri dışında önemli bulunmamıştır. Maddeleri“Testler”şeklinde düzenlenmiş HKE takımının alt ölçeklerine ilişkin, her iki yöntemle hesaplanmış güvenirlik katsayıları“Random”olarak düzenlenmiş takımın alt ölçeklerine ilişkin güvenirlik katsayılarından yüksek bulunmasına ragmen, sadece Antisosyal Eğilimler (AE) alt ölçeğine ilişkin KR-21 güvenirlik katsayısı önemli bulunmuş, diğer güvenirlik katsayıları arasındaki farklar istatistiksel yönden önemli bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main aim of this study is ta examine i-F the arrangement of the structure o-f an inventory (as of arranging items one by one separately within sub-categories) affects the percentages of individuals who marked the key answer. Similarly, it is also examined if the sub-scale points yielded -From the inventory a-f-Fect the arithmetic means, standart deviations and reliability. Data were gathered -From the two different sets of“Hacettepe Personality Inventory”(özgüven, 1982) which is used to measure the adjustment levels of individuals. The z tests are conducted to determine i-F the difference between the percentages of the individuals who marked the key answer on both sets of the inventory is statistically significant. Similarly, t tests are carried out to determine if the difference between the means of the points of the sub-scales is statistically significant. The t test is used to determine if the difference between the variances is statistically significant. KR-21 and Spearman-Brown prophecy formula are used to calculate the reliability coefficients concerning eight sub-scales and three total points of adjustment. The yielded reliability coefficients are transferred to Fisher's Z statistics and then t tests are used to determine if the differences between the statistics are statistically significant. Although the percentages of the individuals who marked the key answer on“Tests”type arrangement was higher than the percentages on“Random”type, the difference between the two sets was not iiiIV statistically significant. When the percentages of every single item