Türkiye'de siyasal partilerin iç güvenlik politikalarına etkileri (1978-1980)
The effects of political parties on internal security policies in Türkiye (1978-1980)
  1. Tez No: 942157
  2. Yazar: NECMİ ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAYA TUNCER ÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Tarih, Public Administration, Political Science, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Türkiye Cumhuriyeti, kurulduğu dönemden günümüze kadar çok kez çeşitli buhranlı dönemler geçirmiş ve bu dönemlerle mücadele etmiştir. Gerek toplumsal olarak gerekse siyasal açıdan geçirdiğimiz bu mücadele dönemlerinin en önemlilerinden birisi 1978-1980 yılları arasındadır. Bu yıllar, tüm Türkiye'nin içine çekilmiş olduğu anarşiyle etkin mücadele ettiği önemli yıllardır. Geçirmiş olduğumuz bu kanlı dönem, 12 Eylül'e sebebiyet vererek sona ermiştir. Bu dönem, istikrarı sağlayamayan Koalisyon Hükümetlerinin uygulamaya çalıştığı iç güvenlik politikalarının yetersizliği sebebiyle toplumun sağ-sol, Alevi-Sünni olarak ayrışması ve bu ayrışmanın sonucu olarak ülkenin sokaklarının bile bölünmesiyle neticelenmiştir. Bu kaotik süreci, mevcut olan iç güvenlik kuvvetlerince düzeltilememesi ve sıkıyönetim kurumunun etkin bir şekilde kullanılmaya çalışılması ile tüm bu karmaşanın içerisinde TBMM'nin içindeki iktidar mücadelesi şeklinde açıklayabiliriz. Dönemin önemli politikacıları sorunu çözmenin mücadelesini vermelerinin yanı sıra birbirlerini suçlayıcı dil kullanmaları, ülke içerisindeki ayrışmayı hızlandırmasına sebebiyet vermiştir. Bu tez çalışmasında, bu dönemde yaşanmış olan anarşi ve terörün sebeplerini incelemek ve birinci el kaynaklara dayandırarak aktarmak, TBMM'nin bu olaylar karşısındaki yaklaşımlarını ve çözüm yollarını incelemek ve Meclis içerisindeki kaosu anlatarak Meclis'in nasıl çalışamaz hale geldiğini aktarmak hedeflenmiştir. Sıkıyönetimin ilanı ve sonrasında iç güvenlik politikaları Meclis gündeminde daha da ağırlık kazandığı ve daha çok konuşulduğu için, sıkıyönetim ilanı baz alınarak iç güvenlik politikaları incelenmiş ve aktarılmaya çalışılmıştır. Giriş bölümünde 1970'li yıllara yüzeysel bir bakış açısıyla bakılarak 1978'e kadar olan önemli olaylar anlatılmaya çalışılmıştır. Tez çalışmasının ana bölümlerinde ise Türkiye'nin anarşi ve terör yılları, ağırlıklı olarak TBMM Tutanaklarına göre incelenerek aktarılmaya çalışılmıştır. Sonuç bölümünde ise tez genel olarak değerlendirilmeye çalışılmış ve bu döneme ait bulguların ve gözlemlerin ortaya koyulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Republic of Türkiye has gone through various turbulent periods since its establishment and has struggled against these crises. One of the most significant of these struggles occurred between 1978 and 1980. These years were critical as the country grappled with widespread anarchy. This bloody period ultimately culminated in the events of September 12. This era was characterized by unstable coalition governments, the internal security policies they attempted to implement, the societal divisions between left-right and Alevi-Sunni, and the consequent fragmentation of the streets of the country. This situation was exacerbated by the inability of the existing internal security forces to maintain order and the ineffective application of martial law, all set against the backdrop of the struggle within the Grand National Assembly of Türkiye (TBMM). While important politicians of the time struggled to find solutions, their use of accusatory language against each other accelerated the divisions within the country. This thesis aims to investigate the causes of the anarchy and terrorism experienced during this period, to present these findings based on primary sources, to examine the TBMM's approaches and proposed solutions in response to these events, and to describe the chaos within the Assembly and how it became dysfunctional. Since the declaration of martial law brought internal security policies to the forefront of parliamentary discussions, the analysis of internal security policies was centered around the declaration of martial law. The introduction provides a superficial overview of the 1970s, highlighting significant events leading up to 1978. The main sections of the thesis explore Türkiye's years of anarchy and terrorism, primarily based on the records of the TBMM. The conclusion aims to evaluate the thesis as a whole and to present the findings and observations related to this period.