İlköğretim okullarında görev yapmakta olan sınıf ve branş öğretmenlerinin okul iklimi algıları ile kaynaştırmaya ilişkin tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Survey on the relation between class and branch teachers in primary school teachers' perception ofschool climate and their attitude to student mainstreaming
  1. Tez No: 308913
  2. Yazar: MUSTAFA KEMAL DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM FAZLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmada sınıf ve branş öğretmenlerinin okul iklimi algıları ile kaynaştırmaya ilişkin tutumları arasındaki ilişki tespit edilmeye çalışılmıştır.Araştırma ile sınıf ve branş öğretmenlerinin okul iklimi algıları ile kaynaştırmaya ilişkin tutumlarının birbirini etkileyip etkilemediği araştırılmış ve bu amaca ilişkin bulgular cinsiyet, yaş, medeni durum, mesleki kıdem, mevcut okulda bulunma süresi, mezun oldukları bölüm, çalıştıkları okul imkanlarını algılamaları, sınıfında kaynaştırma öğrencisi olup olmaması, kaynaştırmayla ilgili eğitim alıp almadığı değişkenleri açısından ortaya konmuştur. İlköğretim okullarında görev yapmakta olan öğretmenlerin okul iklimi ölçeği alt boyutları olan; çözülme ve yaş değişkeni arasındaki fark, moral ve yaş değişkeni arasındaki fark, yüksekten bakma ve yaş değişkeni arasındaki fark, yakından kontrol ve yaş değişkeni arasındaki fark, samimiyet ile branş değişkeni arasındaki fark, yakından kontrol ile mesleki kıdem değişkeni arasındaki fark anlamlı bulunmuştur.Sonuç olarak, okul iklimi algısı ile kaynaştırma tutumları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılan analizler sonucunda; sınıf ve branş öğretmenlerinin okul iklimi algıları ile kaynaştırmaya ilişkin tutumları arasında istatistiki olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.Anahtar kelimeler : Örgüt iklimi, okul iklimi, kaynaştırma eğitimi , özel eğitim.
Özet (Çeviri)
This survey is an effort to determine the relation between class and branch teachers in teachers' perception of school climate and their attitude to student mainstreaming.In the survey, it was examined whether class and branch teachers' perception of school climate and their attitude to mainstreaming influence each other, and findings about this objective were set out in respect of sex, age, marital status, professional seniority, time served in the present school, , their department of graduation, their perception of the capabilities of the school they work, , whether there is any mainstreaming student in their class, and whether they were trained about mainstreaming. It was found out that primary school teachers of school climate scale, the dimensions, which are thawing the age variable, the difference between the moral and the age variable, the difference between the overlooked and the age variable, the difference between closely controlled and the age variable, the difference between sincerity and branch variables, the significant difference between close control and variable seniority.In conclusion, there were no statistically significant differences found between class and branch teachers' perception of school climate and their attitude toward mainstreaming. In other words, teachers' perception of school climate is not significantly related to their attitudes toward mainstreaming.Keywords : Organization climate, school climate, mainstreaming, special education.