Okul öncesi eğitiminde aile katılımı çalışmalarının öğretmen ve ebeveyn görüşlerine göre değerlendirilmesi
Participation of family studies in pre-school education according to ideas teachers and parents
- Tez No: 308976
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAVİSE ÇAKMAK GÜLEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Araştırmanın genel amacı, okulöncesi eğitiminde aile katılımı çalışmalarının öğretmen ve ebeveyn görüşlerine göre değerlendirilmesidir. Bu çalışma betimsel nitelikte olup ebeveynlerle yapılan görüşmeler ve öğretmenlere uygulanan anket olmak üzere iki aşamadan oluşmaktadır. Araştırmanın birinci aşamasında öğretmen ölçeğinin örneklemini 2008?2009 eğitim-öğretim yılında Çanakkale ili merkez ve ilçelerindeki MEB'e bağlı okullarda görev yapmakta olan 110 okulöncesi eğitimi öğretmeni oluşturmaktadır. Yapılan anket verilerinin sonuçları istatistiksel verilere göre analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen veriler bilgisayar ortamında değerlendirilmiş, istatistikî çözümleme için SPSS programından yararlanılmıştır. Sonuçları değerlendirmede, hizmet yılı, yaş ve okuttukları sınıfın mevcut değişkenine göre anlamlı bir farklılık olup olmadığı, istatistiksel testler ile sınanmıştır. Elde edilen sonuçlar tablolar halinde ayrıntılı olarak verilmiştir. Araştırmanın ikinci aşamasında veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış ve yönlendirici olmayan görüşme tekniği kullanılmıştır. Bu aşamada ebeveyn görüşmelerinin örneklemini, 2008?2009 eğitim öğretim yılında Çanakkale ili merkez ve ilçelerindeki okulöncesi eğitim kurumlarında çocuğu bulunan 20 öğrenci ebeveyni oluşturmaktadır. Araştırmanın birinci aşamasında ebeveynlere uygulanan görüşme formundan elde edilen verilerin incelenmesinde betimsel analiz kullanılmıştır. Görüşmelerden uzun aktarımlar yapılmış ve gözlem notları orijinal hallerine yakın bir biçimde betimlenmiştir. Ayrıca yeterli veri düzeyine ulaşıldığı durumlarda, neden ve nasıl sorularını açıklayabilmek amacıyla ayrıntıya inilmeye çalışılmıştır. Bu aşamada tümevarımcı analiz tekniği kullanılmıştır.Araştırmanın birinci aşamasında öğretmenlere uygulanan anket sonucunda elde edilen bulgularla görüşmelerden elde edilen bulguların birbirini desteklediği ortaya çıkmıştır. Araştırmanın ikinci aşamasında elde edilen bulguların analizi sonucunda gerek okul yönetimi gerekse öğretmen ve ebeveynlerin aile katılımı çalışmalarına gereken titizliği gösterip, üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirirlerse aile katılımı çalışmalarının hedeflenen amaçlarına ulaşabileceği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The overall aim of the research is to evaluate the participation of family studies in pre-school according to ideas teachers and parents. This study consists of two stages. The first stage is applying the surveys to teachers and second stage is interview with the parents.In the first stage, the teacher scale is 110 pre-school teachers who are working for 2008 ? 2009 academic year and working for Ministry of Education in Çanakkale central and districts. According to the results of the surveys data were analyzed statistically. In conclusion the data obtained were analyzed on computer using SPSS program. SPSS program was used for all statistical analysis. While evaluating the results, teachers' years of service, ages and the class variables of the age groups with a significant difference according to whether the statistical tests and were tested.In the second phase of the study used to interview technique is which one is Data was collected through semi-structured and non-router. In this stage the parents interview scale is 20 parents are whose children in pre-school for 2008-2009 academic year in Çanakkale central and districts. In the first stage of research, parents interview forms applied to the analysis of the data were analyzed by descriptive. Interviews were conducted long transmissions. Observation notes in a way that was described as close to original state. Besides on the occassions where there are enough data, tried to study in details to find answers the questions like why, how? On this step an iductive analysis technique is used.In the first stage of the research, it is found that both findings, which are archieved by questionnaire and interview, support each other. In the second stage of the research, results of findings show that to achieve the intended purpose, the school administrations, the teachers and the parents have to meticulous working and have to fulfill the responsibilities.