Kamuoyu oluşturmada siyasal propaganda araçları ve Çanakkale 2009 Yerel Seçimleri
Political propaganda tools for molding public opinon and 2009 Çanakkale Local Elections
  1. Tez No: 308975
  2. Yazar: GÖKHAN BAYRAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERYA ALTUNBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Public Administration, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 467
Özet
?Kamuoyu Oluşturmada Siyasal Propaganda Araçları ve 2009 Çanakkale Yerel Seçimleri? konu başlıklı bu çalışmada, siyasal faaliyetlerin kritik konusu siyasal propaganda, siyasal propagandanın faktörleri ve araçları ile 2009 Çanakkale Yerel Seçimlerinde bu araçların kullanımı araştırılmıştır. Çalışmanın teorik bölümünde araçların nitelikleri ve kullanımlarına ilişkin kapsamlı bir literatür taraması yapılmıştır. Çalışmanın pratik bölümünde ise 29 Mart 2009 Yerel Seçimlerinin Türkiye ve Çanakkale ölçeğinde yapıldığı koşullar ve sonuçlar, geçmiş yerel seçimlerle birlikte çeşitli açılardan analiz edilmiştir. Bu bölümde teorideki araçları test edebilmek için Çanakkale Merkez ilçede belediye başkanlığını elde etme çabası gösteren ve yoğun propaganda çalışmalarında bulunan CHP, AK Parti ve MHP ele alınarak bu Partilerin aktörleri ile siyasal propaganda çalışmalarına ve araçların kullanımlarına ilişkin mülakatlar yapılmış, kullandıkları araçlar analiz edilmiş ve araçlar eklerde yansıtılmaya çalışılmıştır. Yapılan çalışmada propaganda araçlarının siyasal propaganda süreçlerinde sıklıkla kullanıldığı fakat etkileyici bir şekilde değerlendirilemediği görülmüştür. Bununla birlikte, araçları daha fazla kullanan siyasilerin önemli bir oy artırımı yaptığı da tespit edilmiştir. Çalışma, bundan sonraki süreçte yerel yönetimlerdeki seçim kampanyaları ile ilgili araştırma yapanlara, ilgililere ve siyasilere propaganda araçlarını nasıl kullanacaklarına ilişkin bir yol haritası, propaganda araçlarına ilgi duyanlar için katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study which is titled as ?Political Propaganda Tools for Molding Public Opinion and 2009 Çanakkale Local Elections?, the critical subject of political activities; political propaganda and the most important factor; tools of political propaganda have been examined. An extensive literature review about the quality and usage of the tools has been done. In the practical part of the study; the circumstances of Turkey and Çanakkale in which 29th of March 2009 elections were carried out and latest results with old ones have been analysed. At this section in order to test the tools in theory, the political Parties; CHP, AK PARTİ and MHP which had spent great effort to get the municipality of Çanakkale, have been surveyed and the interviews have been done with the main actors of these political Parties about the political propaganda activities and tools they had used. The propaganda tools that had been used by political Parties have been examined, the tools and the efficiency of usage of these tools in Çanakkale have been presented as attachments. As a result of the research, it was observed that the tools of propaganda were frequently used during political proganda process but couldn?t be scored effectively. Moreover it was determined that the political Parties who had used these tools more, had an important increase in their vote range. For the following period, this study is aiming to be a foreknowledge and a reference for politicians who is planning to have the local municipality management and for people who interest in the tools of propaganda.