Okul öncesi öğretmenlerinin ölçme değerlendirmeyi kullanma düzeylerinin belirlenmesi
Measurement of pre-school teachers use assessment to determine the level
  1. Tez No: 308977
  2. Yazar: CENNET SEZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYDAR DURUKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Doğumdan ilköğretime kadar geçen zaman insan yaşamının temellerinin atıldığı, gelişimin büyük ölçüde tamamlandığı kritik bir dönemdir. Ülkemizde de 0-6 yaş çocuklarının eğitimine verilen önem son yıllarda giderek artmış, okul öncesi eğitim kurumları yaygınlaştırılmış ve zorunlu hale getirilmiştir.Okul öncesi eğitim, çocuğu okula hazırlamanın yanı sıra kişilik gelişimine de katkıda bulunmaktadır. Bu denli önem taşıyan okul öncesi eğitimin iyi yetiştirilmiş öğretmenler aracılığıyla verilmesi esastır. Eğitim etkinliklerini çocuğa göre düzenleyen, uygulayan ve uygulama sonuçlarını değerlendirebilen nitelikli öğretmenlere ihtiyaç vardır. Özellikle yapılan eğitimin etkililiği hakkında bize yol gösteren değerlendirme aşaması eksiksiz uygulanmalıdır.Bu araştırma okul öncesi öğretmenlerinin hangi ölçme değerlendirme yöntemlerini hangi nedenle tercih ettiklerini ve yöntemler hakkındaki görüşlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, karşılaştırma türü ilişkisel tarama modeli kullanılarak yapılmış ve veriler anket yoluyla toplanmıştır.Araştırma sonucunda okul öncesi öğretmenlerden okul öncesi 2 yıllık ön lisans mezunu öğretmenlerin ölçme değerlendirme araç ve yöntemlerini kullanması, okul öncesi 4 yıllık lisans mezunu öğretmenlerin ölçme değerlendirme araç ve yöntemlerini kullanmasından fazla olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca okul öncesi öğretmenlerin çoğunluğunun ölçme değerlendirme araçlarını uygulamakta olduğu, ancak bu araçların yeterliliği konusunda kararsız oldukları, bazı araç ve yöntemlerin geçerlik ve güvenirlikleri yüksek bulmadıkları, bazı araç ve yöntemlerin ise objektif olmadıklarını düşündükleri görülmüştür. Sonuçta hizmetiçi eğitim faaliyetleri düzenlenerek öğretmen katılımının sağlanması, okul öncesi eğitim programında yöntemlere ilişkin örneklerin sayısının artırılması gibi öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Elapsed time from birth up to primary education were laid down the foundation of human life, a critical period of development is largely completed. In our country, the importance of education of children 0-6 years old, have increased in recent years, pre-school educational institutions have been expanded and made compulsory.Pre-school education, as well as to prepare children for school also contributes to the development of personality. Importance of preschool education so that through better-trained teachers is essential to give. Training activities organized by children who can evaluate the results of the application and implementation of qualified teachers are needed. Showing us the way, especially about the effectiveness of the training is complete the evaluation process should be implemented.Which of these studies measured pre-school teachers, evaluation methods and procedures which reason they prefer to determine their views were right. Research, comparisons were made using a type of screening model and relational data was collected through a questionnaire.As a result of pre-school teachers from pre-school two-year associate degree graduates of teachers measurement and evaluation tools and methods to use, pre-school four-year undergraduate degree teachers measurement assessment tools and methods available from more that have been identified. Moreover, pre-school teachers, the majority of measurement and evaluation tools to implement that, but this means the adequacy of the hesitant they are, some tools and methods, validity and reliability are high they do not find some means and methods of the lens, they do not think they were. Results are organized in-service training activities to ensure participation of teachers, in preschool programs, such as increasing the number of samples for the methods were discussed.