Normatif uluslararası ilişkiler teorileri açısından insan hakları
The human rights in respect of normative international relations theories
- Tez No: 308978
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUNUS YOLDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Çalışmanın içeriğini oluşturan `insan hakları' konusu uluslararası sistemde yaşanan değişimler sonucunda, teorik ve pratik olarak, siyaset biliminin yanında uluslararası ilişkiler disiplinini de ilgilendirmeye başlamıştır. Hem uluslararası sistemdeki hem de bu disiplinlerdeki değişim ve gelişim ve insan haklarının uluslararası ilişkiler disiplininde yarattığı sorunlar, geleneksel yaklaşımların açıklama düzeylerinin ötesine geçmiş ve normatif perspektifleri gerekli kılmıştır.İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra yeni bir uluslararası sistemin oluşmaya başladığı ve bu sistemin normatif özellikler taşıdığı iddia edilmektedir. Sistemin normatifliği onun ahlaki, yasal ve siyasal olarak düzenlenmesini ifade etmektedir. Bu görüşün temel kaynağı Birleşmiş Milletler (BM) sisteminin kurulmasıdır. BM tarafından, 1948 yılında İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi ile başlayan ve daha sonra birçok önemli belgenin kabulüyle devam eden bir `uluslararası insan hakları rejimi' oluşturulmuştur. Soğuk Savaş'ın sona ermesi, bu rejimin daha belirgin bir biçimde ortaya çıkmasını sağlamıştır. Böyle bir rejimin varlığı devletlerin meşruiyet zeminini insan hakları karnelerine bağımlı hale getirmiştir. İnsan hakları ihlallerine karışan yönetimlerin meşruiyetleri sorgulanmaya başlanmış ve bu yönetimlere karşı alınabilecek önlemler tartışılır hale gelmiştir. İnsan haklarına dayalı müdahale çeşitleri dış politika sürecine dahil edilmiştir. Bu çalışma, uluslararası sistemin bahsi geçen kurallı, yasal ve ahlaki yapısını gündemine almakta ve sistemin geleneksel yapısında yaşanan dönüşümü açıklama gayreti içerisinde olan normatif uluslararası ilişkiler teorileri açısından insan haklarının uluslararası ilişkilerde yarattığı temel uzlaşmazlıkları inceleme amacı taşımaktadır. Bu anlamda ulusal çıkar odaklı uluslararası ilişkilerin geleneksel işleyişinin yeni uluslararası sistemde ne ölçüde değiştiği ve mevcut durumla ulaşılmak istenen nokta arasındaki fark ortaya konulmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Human rights which compose the study?s content, at the end of the changes about the system of international relations, besides political sciences, it also begins to interest the discipline of international relations. Both development and the changes of system of international relations and the disciplines and also the problems in the discipline of international relations, explanations go beyond the level of traditional approaches and require to normative perspectives.It is claimed that after the Second World War new international system starts to form and this system sustain the normative features. Normativity of the system express the arrangement of its moral, legal and political. The main resource of this opinion is the establishment of the system of United Nations. By United Nations, in 1948, international human rights regime which starts with the universal declaration of human rights and then continue with the exceptations of lots of document, was established. The end of the Cold War provide to appear this regime more clearly. The existence of such a regime make the ground for legitimacy of governments has become dependent on human rights records. Human rights violations of the governments began to question the legitimacy of the state and the precautions which can be taken against this administration will be discussed. Types of intervention based on human rights has been involved in foreign policy.This study, take the rule of legal and moral structure of the international system mentioned in the agenda and in the purpose of investigate international problems related with human rights regime in respect of international normative theories which effort to explain the transformation of traditional system. In this mean, traditionally focused on national interests, the functioning of international relations in new international system has changed and what to extend the current situation to find a difference between the desired point to reach.