İlköğretim öğretmenlerinin eğitme-öğretme yeterlilikleri (Ankara ili örneği)
Primary school teachers' educating-teaching competences (Ankara sample)
- Tez No: 159411
- Danışmanlar: PROF.DR. SERVET ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Ülkelerin gelişmişlik düzeyleri ile eğitim sistemleri arasında yakın bir ilişki vardır. Ülkelerin eğitim sistemi ne kadar iyi işliyorsa, gelişmişlik düzeyleri de buna paralel olarak artmaktadır. Özellikle eğitimin temellerinin atıldığı ilköğretim döneminde eğitimin önemi daha da fazladır. Bireylerin yaşamında çok önemli ve kritik bir öneme sahip olan ilköğretim döneminde eğitimin başarılı olması ilköğretim öğretmenlerinin yeterliliklerine bağlıdır. İlköğretimde sınıf öğretmenlerinin göstereceği tutum ve davranışlar, bir yandan öğrencilerin şimdiki ve gelecek yaşamını etkilerken, diğer yandan ülkenin de geleceğini etkilemektedir. Bu nedenle ilköğretim öğretmenlerinin sahip olduğu yeterliklerin ve bu yeterliklere sahip olma düzeylerinin belirlenmesi, ilköğretime öğretmen yetiştirme sisteminin geliştirilmesi ve gerekli önlemlerin alınması açısından önem taşımaktadır. Bu araştırmada ilköğretimde görev yapan sınıf öğretmenlerinin eğitme- öğretme yeterliliklerine ne düzeyde sahip oldukları ve bu yeterliliklerin cinsiyet, kıdem, mezun olunan bölüm ve en son mezun olunan okul durumuna göre değişip değişmediği, ayrıca yeterliklere sahip olma bakımından öğretmenlerin kendi algılan ile okul yöneticilerinin algılan arasında fark olup olmadığı araştınlmıştır. Bu nedenle araştırma, karşılaştırmalı türden ilişkisel tarama modeline göre yapılmıştır. İlköğretim öğretmenlerinin sahip olması gereken yeterliklerin belirlenmesinde Milli Eğitim Bakanlığının kaynaklan esas alınmıştır. Araştırmanın evrenini, Ankara ilinin merkezdeki beş ilçesinde görev yapan ilköğretim sınıf öğretmenleri ve okul yöneticileri oluşturmaktadır. Örneklemin belirlenmesinde ise oranlı küme örnekleme tekniği kullanılmıştır. Buna göre 17 ilköğretim okulundan toplam 297 öğretmen ve 44 yöneticiye ulaşılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde varyans analizi, aritmetik ortalama ve ilişkisiz t testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda bayan öğretmenlerin kendilerini erkek öğretmenlere göre daha yeterli algıladıklan, okul yöneticilerinin ise öğretmenleri daha düşük düzeyde yeterli bulduklan ortaya çıkmıştır. Aynca öğretmenlerin eğitimde teknolojik imkanlan kullanma ve dersin işlenişine katma, ölçme ve değerlendirme yapma, rehberlik yapma ve özel eğitime gereksinim duyan öğrencilere hizmet etme alanlannda hizmet içi eğitime ihtiyaç duyduklan, kendini ve okulu geliştirme yönünden geri kaldıklan ortaya çıkmıştır. Daha önceki araştırmalar da bu bulgulan desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There is a close relationship between the countries' development level and their educational systems. The countries' educational system works well as their development level increases parallel to this. Especially the importance of education is very much at primary education level where the fundamentals of education are based on. The success of education at primary school level which is very critical and important in individuals' life depends on the competence of primary school teachers. The attitudes and behaviors of primary school teachers not only effects students' present and future life but also effect the countries' future. Because of this reason; determining primary school teachers' competence and the level of this competence they have has a great importance in developing a teacher education system for primary schools and in taking precautions about this. In this research; primary school teachers' educating-teaching competence level, whether their competence changes according to their gender, their experience and graduated school, whether there is a difference between the teachers' own perceivement and school directors' perceivement according to their competence have been researched. Because of this reason; the research has been made according to comparative relational survey model. Ministry of National Education resources have been a foundation in determining the competences that primary school teachers have. The primary school teachers and school directors working at city centre and 5 districts of Ankara form the research sample. Rated group sampling technique has been used in determining the sample. According to this, 297 teachers, 44 managers and 17 primary schools have been reached. Variance analysis, arithmetic mean and unrelated t-test have been used in data analysis. At the end of the research, it is found that female teachers perceive themselves more competent than male teachers and school directors think that the teachers have a lower competence in their jobs. In addition to this; it is determined that teachers need in-service education in usage of technological opportunities in education and adding these to their lessons, measurement and evaluation, guiding and counseling, helping the students who need special education and they also determined that they fail in developing themselves and their school. Prior researches also support these findings.