Osmanlı Devleti'nde Tanzimat Sonrası Dönemde yerel yönetimlerin mali yapıları: İstanbul örneği
Financial structures of local governments After Tanzimat Period in Ottoman Empire: Istanbul case
- Tez No: 308979
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA SİVEREKLİ DEMİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, Public Administration, Finance
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Yerel yönetimler, sadece bu konu hakkında çalışma yapan akademik çevreleri değil, bir ülke üzerinde yaşayan bütün halkı ilgilendirmektedir. Çünkü yerel hizmetleri sunacak olan bu birimlerin karar organları halk tarafından seçilmekte ve iş başına gelenler tarafından sunulan hizmetler de halka yönelik olmaktadır. Yani yerel yönetim birimleri ile vatandaş arasında birbirini etkileyen ve birbirinden etkilenen bir döngü söz konusu olmaktadır. Birçok yönden önem arz eden yerel yönetimler konusu bu çalışmada, Osmanlı dönemini kapsayan tarihsel süreç içerisinde mali boyutlarıyla ele alınacak ve incelenecektir. Tanzimat öncesi dönemde modern anlamda yerel yönetim birimlerinden söz edilememektedir. Ülkemizde bugünkü anlamıyla yerel yönetimler, Tanzimat' la birlikte yapılan reformların önemli bir parçası olarak ortaya çıkmaya başlamıştır.Çalışmada, yerel yönetimler ve yerinden yönetim ile ilgili temel kavramlar ortaya konup, Osmanlı Devleti'nde yerinden yönetim uygulamasının geçerliliği çeşitli yönleriyle sorgulanacak, Tanzimat sonrası yerel hizmetleri gören birimler ilk olarak idari boyutlarıyla ortaya konulacak ve mali yapıları ayrıntılı şekilde incelenecek ve yerel yönetim birimlerinin Tanzimatla birlikte geçirdiği köklü mali değişim ortaya konulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Local governments do not only concern the academic environment which is doing research on this topic, but also the whole community living in that country. Due to the fact that the administrative parts of these units providing local service are elected by the folk and services provided by those who come to power are community-oriented. In other words, there is a close loop between local administrative units and citizens which affect and are affected by each other.In this study, the local governments? subject that is highly of importance in many aspects, will be considered and inspected in administrative and financial dimensions, within a historical period including the Ottoman Period. Before the Tanzimat Period (Administrative Reforms, 1839), there used to be no local governments in modern sense. In our country, local governments in modern sense, started to come into existence as a significant part of the reforms during the Tanzimat Period. In this research, basic concepts about local governments and on-site administration are presented, the validity of on-site administration applications in Ottoman Empire will be questioned in various aspects, local service units after Tanzimat Period will be studied in administrative dimensions for the first time, and the essential financial change of the local administrative units by the effect of Tanzimat Period are meant to be set forth.