Transforming social identities and their role in the prevention of future conflict: An exploratory study of post-conflict Tajikistan
Değişmekte olan toplumsal kimliklerın olası çatışmaların önlenmesindekı rolü: İç savaş sonrası Tacikistan
  1. Tez No: 309033
  2. Yazar: UDO FOLKERS
  3. Danışmanlar: DR. RİVA KANTOWİTZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uyuşmazlık Analizi ve Çözümü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Toplumsal Kimlik Teorisi [Social Identity Theory]; olumsuz gruplararası ilişkilerin, değişmekte olan toplumsal kimliklerin olası bir yan etkisi olabileceğini öne sürmektedir. Bugün birçok ülkede önem kazanan dinsel ve etnik-milliyetçi kimliklerin, bir toplum üzerinde hem olumlu hem olumsuz etkiler yarattığı görülmektedir. İç savaş sonrası Tacikistan'ı ele alan bu araştırma; dinsel ve etnik-milliyetçi kimliklerin, barış ile çatışma arasındaki dinamikleri nasıl etkilediğini incelemektedir.“Peacebuilding”uzmanlarıyla sürdürülen telefon röportajların ortaya koyduğu üzere, bu kimliklerin her ikisi de Tacik toplumunda gittikçe önem kazanmakla beraber, çatışmayı asıl teşvik eden unsurları temsil etmemektedir. Elinizdeki bu eser, Gerçekçi Çatışma Teorisi'nin [Realistic Conflict Theory] bu meseleye daha uygun ve ayrıntılı bir yaklaşım olduğunu öne sürerek, aracı değişkenleri ve bunların kimlikler ve çatışma dinamikleriyle ilişkisini de -Tacikistan örneği dışında da- incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Social Identity Theory suggests that negative intergroup relations are a possible side-effect of changing social identities. Today, religious identity and ethnonationalist identity gain importance in many countries. These two types of identity have been found to ambivalently affect society. With post-conflict Tajikistan as a case, this study explores how religious and ethnonationalist identity influence dynamics of peace and conflict. Telephone interviews with peacebuilding experts in Tajikistan showed both identities are indeed of increasing importance in Tajik society; at the same time, they do not seem to constitute main conflict-inducing elements. Realistic Conflict Theory is suggested as a more refined approach to the issue; mediator variables and their relation to identity and conflict dynamics are discussed beyond the example of Tajikistan.