Unity in diversity? Multiculturalism in the European Union and its impact on Turkish accession
Farklılıklarda birleşmek? Avrupa Birliği?nde çokkültürlülük ve bunun Türkiye?nin üyeliği üzerine etkileri
- Tez No: 309059
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM MÜFTÜLER BAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez; İngiltere, Fransa ve Hollanda'nın çokkültürlülük deneyiminlerini, herbirinin farklı kültürlerden oluşan toplumsal yapısıyla ilgili tutumunu Türkiye'nin Avrupa Birliği adaylığına yaklaşımıyla bağdaştırarak ele almaktadır. Tez, AB düzeyinde bir çokkültürlülük politikasının mevcut olmamasının Türkiye'nin AB'ye girme çabaları çerçevesindeki tutumlarda açık bir şekilde ortaya çıktığını ileri sürmektedir. Bu yönde bir AB politikasının eksikliği sebebiyle; İngiltere, Fransa ve Hollanda azınlık grupların topluma dahil edilmesiyle ilgili farklı yaklaşımlar sergilemişlerdir ve bu durum üye ülkelerin Türkiye'ye yönelik tutumunu etkilemektedir. Tez, çokkültürcü politikalar benimseyen ülkeler (İngiltere ve Hollanda) devlet düzeyinde Türkiye'nin kuvvetli destekçileri olurken, assimilasyoncu politika izleyen bir üye ülkenin (Fransa) Türkiye'nin güçlü aleyhtarı olduğunu ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the experiences of the United Kingdom, France, and the Netherlands with multiculturalism, tying the experiences of each country with its diverse population to its position on Turkish accession to the European Union. It proposes that the lack of an EU level policy on multiculturalism is reflected onto the debate surrounding the Turkish bid to join the EU. Due to the lack of an EU level policy, the United Kingdom, France, and the Netherlands have taken different approaches to incorporating minority populations into society which have affected the member states' position on Turkey. It proposes that the member states which have implemented more multicultural policies (the UK and the Netherlands) are staunch supporters of Turkey at the governmental level whereas the member state that has enacted a more assimilationist policy (France) is strongly opposed to Turkish membership.