1960lar ve 1970lerde Yılmaz Güney'in yıldız imgesindeki erkeklik kurulumları
Masculinities in Yılmaz Güney's star image in the 1960s and 1970s
- Tez No: 309122
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Performing and Visual Arts, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Bu doktora tezi Yılmaz Güney'e bir sosyal olay ve fenomen olarak yaklaşmaktadır. Teze göre, Güney gerek film ve film-dışı erkeklik kurulumları ve kadına yaklaşımı gerekse diğer Yeşilçam yıldızlarıyla arasındaki fiziksel ve toplumsal farklar üzerinden bir Anadolu erkeği miti yaratmıştır. Bu mitin incelenemesinde Güney'in yıldız imgesi, 1960lar ve 1970ler sosyo-ekonomik ve politik söylemleri üzerinden tarihselleştirilmiştir. Güney'in yıldız imgesinin içinde barındırdığı çelişkilerin, modernleşme ve Anadoluluk kavramları açısından ikircikli bir yapı oluşturduğu tespit edilmiştir. Doktora tezi, bu ikircikli yıldız imgesini, yıldız çalışmaları literatürü ve 1960lar ve 1970ler moderleşme projesinin ortaya çıkardığı sosyo-ekonomik ve politik sonuçlar üzerinden incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation approaches Yılmaz Güney as a social event and a phenomenon. It argues that Güney created a male Anatolian myth with his on-screen and off-screen masculinities, his physical difference from other Yeşilçam star and his moralistic attitude toward women. In order to investigate this myth, the dissertation historicizes Güney?s star image within the socio-economic and political discourses of the 1960s and 1970s and points to an ambivalence, which stems from the contradictions in Güney?s star image. The dissertation aims to demonstrate this ambivalence in Güney?s star image by discussing the ordinary and extra-ordinary characteristic of stardom and the socio-economic and political ramifications of the late-republican modernization project.