Kahramanmaraş merkez köylerindeki buğday tarlalarından izole edilen entomopatojen funguslar
Entomopathogenic fungi isolated from wheat fields in the villages at Kahramanmaras city center
  1. Tez No: 309150
  2. Yazar: CİHAT KOZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Tarımsal zararlılara karşı yapılan kimyasal mücadele doğal yaşama ve insana verdiği büyük olumsuzluklardan dolayı etkisini kaybetmekte ve biyolojik mücadele yöntemleri gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Entomopatojen funguslar biyolojik mücadelenin içinde gün geçtikçe önem kazanan unsurlardan biridir. Entomopatojen fungusların konukçuda kolayca fark edilebilmeleri, dağılım alanlarının yüksek olması, zararlı böcek popülasyonlarını azaltmaları, diğer canlılara karşı herhangi bir etkilerinin olmaması ve topraktan kolayca izole edilebilmeleri bu mikroorganizmaların zararlı böceklere karşı kullanım imkanlarını kolaylaştırmaktadır. Bu çalışmada Kahramanmaraş merkez köylerindeki buğday tarlalarında bulunan entomopatojen fungusların izolasyonu, teşhisi ve entomopatojen fungus çeşitliliğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda Kahramanmaraş merkeze yakın köylerinden 2010 ve 2011 yıllarının sonbahar aylarında buğday ekili arazilerden 162 toprak örneği alınmış, 4. ve 5. dönem Galleria mellonella larvaları kullanılarak entomopatojen fungusların teşhisi yapılmıştır. İzolasyon çalışmaları sonucunda Beauveria bassiana (Bals.)Vuill, Isaria sp., Aspergillus flavus (Linn), Fusarium spp. ve Penicillium spp. fungusları teşhis edilmiştir. 2010 yılında en çok B. bassiana izole edilirken 2011 yılında Fusarium spp. izole edilmiştir. 2010 yılında Kapıçam bölgesinde Isaria sp. izole edilirken 2011 yılında Kılavuzlu bölgesinde izole edilmiş ve 2010 yılında Penicillium sp. türüne rastlanmamıştır.Patojenite testi için Beauveria cinsine ait altı (Kapıçam 2010.C, Kapıçam 2010.E, Kürtül 2010.C, Kürtül 2010.E, Önsen 2010.A, Önsen 2010.B) Aspergillus cinsine ait üç (Aksu 2010.C, Kılavuzlu 2010.C, Kürtül 2010.B) fungus izolatı 1000 konidia/mm2 konsantrasyonunda 4. ve 5. evredeki G. mellonella larvaları üzerine 27± 2oC sıcaklık ve % 60±5 nispi nemde uygulanmıştır. Kapıçam 2010.C, Kapıçam 2010.E, Kürtül 2010.C, Kürtül 2010.E, Önsen 2010.A, Önsen 2010.B izolatlarında %100 fungus enfeksiyonu gözlenmiştir. Kürtül 2010.E ve Önsen 2010.B izolatları 4. gün sonunda, Kapıçam 2010.E, Kürtül 2010.C, Önsen 2010.A ve Kapıçam 2010.C izolatları ise 7. gün sonunda tüm larvalarda enfeksiyona sebep olmuşlardır. Aksu 2010.C, Kılavuzlu 2010.C ve Kürtül 2010.B izolatları sırası ile %60, %45, %41 oranında enfeksiyona sebep olmuşlardır. Çalışmalarımız Beauveria cinsine ait izolatların G. mellonella larvaları üzerine patojeniteye sahip olduklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
As the chemical control of agricultural pests is losing its effectiveness due to its negative impacts on natural life and human health, the importance of biological control is getting increased in time. The reasons of such an increasing importance of biological control can be argued as the lack of its risk to human and environmental health, protection of natural enemies, keeping the potential pests under control, its economical cheapness, not causing a resistance in insects, and preserving its course as long as there is not an intervention from outside. Entomopathogenic fungi are one of the factors getting more important with time in biological control. Easy recognition of entomopathogenic fungi at the host organism, their high distribution areas, and their effects on decreasing the pest population, the lack of their harmful effects to other creatures, and their easy isolation from the soil facilitate the potential usage of these microorganisms against harmful insects. This study was aimed the isolation and identification of entomopathogenic fungi from the wheat fields of villages at Kahramanmaraş city center. In our study, 162 soil samples were sampled in 2010 and 2011 and the entomopathogenic fungi were isolated from soil samples with the 4th and 5th instar larvae of Galleria mellonella as trap insects. Beauveria bassiana (Bals.)Vuill, Isaria spp., Aspergillus flavus (Linn), Fusarium spp. and Penicillium spp. were identified as entomopathogenic fungi. While B. bassiana was the most isolated fungus in 2010, Fusarium spp. was the most isolated fungus in 2011. Isaria sp. was observed in Kapıçam in 2010 and in Kılavuzlu in 2011. Penicillium spp. type was only observed in Kılavuzlu and Kürtül regions in 2011.Six fungus isolates belonging to the genus Beauveria (Kapıçam 2010.C, Kapıçam 2010.E, Kürtül 2010.C, Kürtül 2010.E, Önsen 2010.A, Önsen 2010.B) and three fungus isolates belonging to genus Aspergillus (Aksu 2010.C, Kılavuzlu 2010.C, Kürtül 2010.B) were applied to G. mellonella larvae for bioassay test at the concentration of 1000 konidia/mm2. The experiment was conducted three times at the temperature of 27± 2oC and 60±5% relative humidity. Kapıçam 2010.C, Kapıçam 2010.E, Kürtül 2010.C, Kürtül 2010.E, Önsen 2010.A, and Önsen 2010.B isolates were showed 100% fungal infections. Aksu 2010.C, Kılavuzlu 2010.C and Kürtül 2010.B isolates were caused an infection with the rates of 60 %, 45 %, and 41 %, respectively. Our studies have indicated that the isolates belonging to the genus Beauveria have a high pathogenicity on G. mellonella larvae.