Beyin temelli öğrenme yaklaşımının İlköğretim Fen veTeknoloji Dersi 8.sınıf öğrencilerinin akademik başarı, derse yönelik tutum, motivasyon ve hatırlama düzeylerine etkisi
The effect of brain-based learning approach on academic achievement, attitude towards course, motivation and retention of knowledge in 8th Grade Students? Science Classes
- Tez No: 309164
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM AFACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Genetik, Biology, Education and Training, Genetics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu çalışmanın amacı, beyin temelli öğrenme yaklaşımının ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinin fen ve teknoloji dersindeki başarı, tutum, motivasyon ve bilgilerinin kalıcılığı üzerine etkisini incelemektir. Çalışmada, ön test-son test kontrol gruplu araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırma, 2011-2012 eğitim-öğretim yılında, bir deney grubu ve iki kontrol grubu ile yapılmıştır. Deney ve kontrol gruplarında 19' ar öğrenci olmak üzere toplam 57 öğrenci çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmanın uygulaması fen ve teknoloji dersindeki ?Hücre Bölünmesi ve Kalıtım? ünitesinin öğretiminde gerçekleştirilmiştir. Deney grubundaki öğrencilere beyin temelli öğrenme yaklaşımı kullanılarak, kontrol gruplarındaki öğrencilere ise yürürlükteki fen ve teknoloji müfredatına göre öğretim yapılmıştır.Araştırma, haftada 4 saat olmak üzere toplam 24 ders saatini kapsayan süre içerisinde gerçekleştirilmiştir. Deneysel işlem öncecinde grupların denkliğini belirlemek için 4, 5, 6, 7. sınıf ağırlıklı not ortalamaları kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak başarı testi, tutum, motivasyon ve beyin baskınlık aracı kullanılmıştır. Deneysel işlem öncesi ve sonrasında deney ve kontrol gruplarına başarı testi, tutum, motivasyon ve beyin baskınlık aracı uygulanmıştır. Ayrıca, uygulamanın bitiminden 10 hafta sonra tüm öğrencilere başarı kalıcılık testi, motivasyon ve tutum kalıcılık testi uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 15.0 programı ile analiz edilmiştir. İstatistiksel veri analizinde, tek faktörlü varyans analizi (ANOVA), MannWhitney U testi ve Schfee testleri kullanılmıştır.Araştırma sonucunda, beyin temelli öğrenme yaklaşımının kullanıldığı deney grubunun başarı, tutum ve motivasyon son test puanlarının kontrol gruplarının başarı, tutum ve motivasyon son test puanlarından deney grubu lehine anlamlı düzeyde farklılık olduğu tespit edilmiştir. Beyin temelli öğrenme yaklaşımının kullanıldığı deney grubunun başarı, tutum, motivasyon ve kalıcılık testi puanları kontrol gruplarının başarı, tutum, motivasyon ve kalıcılık testi puanlarından anlamlı düzeyde deney grubu lehine fark olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to examine the effect of brain-based learning approach on achievement, attitude, motivation and retention of knowledge in 8th grade students? science classes. The pre/post-test control group research model was used in this study. The research was conducted with one expremental group and two control groups in 2011-2012 academic years. Totally 57 students, 19 in experimental group, 19 in each control groups participated in this research. The study took place during the teaching of `cell division and heredity? with of the science course. In the experimental group, students were taught according to the current science and technology curriculum.All groups were taught four hours per week, twenty four hours in total. An achievement test, an attitude, motivation and a brain dominance instrument were used to collect data in the research. Before the experimental process, achievement test, attitude, motivation and students? students 4, 5, 6, 7. class mainly grade point averages were used so as to establish the equivalence of experimental and control groups. Achievement test and attitude and motivation were given as post test. Additionally, approximatelly two and a half months after the intervention, achievement, attitude, motivation retention test was given to the students. The data were analysed by SPSS (Statictical Package for Social Sciences program version 15.0) software programs. In statistical data analysis, single factor variance analysis (ANOVA), Mann Whitney U test and Schfee test were used.As a result, using brain-based learning approach the experimental group's success in, attitude and motivation,post-test scores were found to be significant differences in favor of the experimental group.Brain-based learning approach used in the experimental group's achievement, attitude, motivation and retention test scores of control groups' achievement, attitude, motivation, and retention test was determined to be be statistically significant difference in favor of the experimental group.