Varyans bileşenleri tahmin yöntemlerinin yumurta kalite ve ağırlığına yönelik bir uygulama ile karşılaştırması
Comparison of variance component estimation methods with an application on egg quality and weight
  1. Tez No: 309186
  2. Yazar: İLKAY DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, Matematik, İstatistik, Biostatistics, Mathematics, Statistics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmada, varyans bileşenlerinin tahmin edilmesinde literatürde yaygın olarak kullanılan yöntemlerden; ANOVA, Henderson III, ML, REML, MINQUE gibi önemli yöntemlerin dengeli ve dengeli olmayan veriler için karşılaştırmalı olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çerçevede, söz konusu yöntemler ile sofralık yumurtaların tazelik veya bayatlık durumunu ifade eden Haugh birimi ve yumurta ağırlığına ilişkin varyans bileşenleri tahmin edilmiştir. Çalışma sonucunda dengeli olmayan verilerde Haugh birimine ilişkin varyans bileşenleri tahmininde ana yaşının etkisini en yüksek oranda tahmin eden yöntem Henderson III (%36,59), en düşük oranda tahmin ise ML yöntemi (%23,05) ile elde edilmiştir. Yumurta ağırlığı üzerinde ana yaşının etkisinin belirlenmesinde en yüksek tahmini MINQUE (%72,31), en düşük tahmini ise ML yöntemi (%56,56) vermiştir. Dengeli verilerde, gerek Haugh birimi gerekse yumurta ağırlığı için varyans bileşenleri tahminleri dört yöntemde birbirine eşit bulunmuş olup ML yönteminde ise hata oranı diğer yöntemlerden daha yüksek bulunmuştur. Araştırma sonuçlarının, istatistik literatürene katkı sunmasının yanı sıra bu yöntemlere ihtiyaç duyan ve farklı alanlardaki araştırmacılara da katkı sağlayacağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, some important methods such as; ANOVA, Henderson III, ML, REML, MINQUE which are commonly used in literature to estimate variance components, are aimed to investigate comparatively for balanced and unbalanced data. In this context, the variance components related to egg weight and Haugh unit -describing the state of freshness or staleness of table eggs- are estimated with these methods. As a result of this study, with the unbalanced data for the estimation of variance components of Haugh unit, the method that estimated the effect of hen age with the highest rate is Henderson III (36.59%), the method with the lowest rate is ML (23.05%). To determine the influence of the hen age on the egg weight, the highest estimation is found by MINQUE (72,31%) and the lowest estimation is found by ML (%56,56). In the balanced data, for both Haugh units and egg weight, variance components estimates are found equal in four methods, but error ratio in ML method is found higher than other methods. It is expected that the research results will contribute to the statistical literature as well as the researchers in different areas in need of these methods.