Malzemelerin termal ve elastik özellikleri arasındaki ilişki
The relationship between thermal and elastic properties of materials
- Tez No: 309193
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI SARPÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada bazı kompozit malzemelerin ultrases yöntemi kullanılarak sinterleme sıcaklığına bağlı ultrases dalga hızındaki değişim ve elastik sabiteleri incelenmiştir. Bu çalışmada (WC) Ni + Co, (WC) + Ni, (WC) Ni + Mg, (TiC) + (Fe + Ni) tozları kullanılarak seramik metal kompozitleri oluşturulmuştur. Elde edilen tozlar 15 mm yarıçaplı kalıba yerleştirilerek 360 bar basınçta hidrolik pres kullanarak preslenmiştir. Numuneler 700-1300oC sıcaklık aralığında değişen sinterleme sıcaklığında, tüp fırında argon gazı altında 2 saat boyunca sinterlenmiştir. Ultrasonik boyuna hız ölçümlerinde 4MHz'lik transducer, ultrasonik enine hız ölçümlerinde ise yine 4MHz'lik transducerler kullanılmıştır. Sinterleme işlemi sonunda elde edilen boyuna ve enine hız sonuçları ile elastik sabite katsayısı olan Young Modülü (E) hesaplanmıştır. Ayrıca her bir numune için yoğunluk değerleri belirlenmiştir.Bu çalışma numunelerin sinterleme sıcaklığı - ultrases hız ilişkisi ve elastisite sabitelerinin değişimi incelenmiştir. Özetle sinterleme sıcaklığına paralel olarak ultrases hız değerlerinin ve young modülünün arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, changings of ultrasonic velocity and elastic constants were examined by using ultrasonic methods depend on sintering temperature. the ceramic metal composite were formed using (WC) Ni + Co, (WC) + Ni, (WC) Ni + Mg, (TiC) + (Fe + Ni) powders. Powders placed into 15 mm radius die pressed under 360 bar pressure using a hydraulic press. Plated powders were sintered at temperature of ranging from 700°C to 1300°C under Argon shroud. Both longitudinal and transverse ultrasonic velocity measurements were done using 4MHz transducer. Longitudinal and transverse velocity and the density values were used to calculate of the elastic constant coefficient of Young Modulus (E). In this study, dependings of ultrasonic velocity and elasticity to sintering temperature were found. As a result, ultrasound velocity values and Young's Modulus parallel to the sintering temperature were found to be increased.