Tarım traktörleri sürücü koltuğu üzerinde kullanılan minderlerin titreşim etkisinin incelenmesi
The determination of the mats used in driver's seat vibration effects on agricultural tractors
  1. Tez No: 309192
  2. Yazar: MUSA MARUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, traktör sürücü koltukları üzerinde oluşan titreşimler deneysel metotla ölçülmüştür. Traktörün arazide çalışması sırasında gerçek sürücü kullanılarak titreşim büyüklüleri ölçülmüştür. Çalışmada oturak üzerinde üç farklı malzemeden yapılmış minder kullanılmıştır. Mindersiz durumla birlikte dört farlı titreşim değerleri alınmıştır. Kullanılan minderler yün, sünger ve pamuktur. Titreşim değerleri HVM100 cihazı ile her minder için farklı arazi şartlarında 60 saniye süre ile kaydedilmiş daha sonra bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Blaze programı ile elde edilen veriler üzerinden yer değiştirme ve ivme grafikleri oluşturulmuştur. Grafiklerin anlaşılması için istatiksel metotlardan standart sapma, varyasyon katsayı ve aritmetik ortalama kullanılarak titreşim büyüklüğü hakkında bilgilere ulaşılmıştır. Titreşim yalıtımında, yün, pamuk, sünger ve mindersiz şeklinde bir sıralama meydana gelmiştir. Mindersiz sürücü oturağı ise minderlere göre daha zayıf bir yalıtıma sahiptir. Deney sonucunda elde edilen veri değerleri ISO 2631 standardının belirttiği aralıkta çıkmıştır. Ayrıca yer değiştirme grafiklerden sürücü koltuğunun mekanizmasında hareket sırasında bir sürtünmenin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, vibrations that occured on the tractor driver?s seat have been measured by experimental method. While driving the tractor on the land, the degree of vibration has been measured with a real driver. In the study, three cushions made by different materials have been used on the seat. Together with the no cushion condition, four different values have been taken. The cushions are made of wool, sponge and cotton. With HVM100 device, vibration values were recorded for each cushion in a period of 60 seconds on different terrain conditions and then, recorded values were transferred to computer. Those information were transformed into graphic with Blaze software program. Displacement and acceleration graphs were obtained. By using standard deviation, coefficent of varition and aritmetic average methods, information about the degree of vibration were reached to interpret the graphs. In vibration insulation, there appeared a range of wool, cotton, sponge and the no cushion condition . The driver seat with no cushion has a weaker insulation when compared with the driver seats with cushion. Data obtained from experiments are suitable for ISO 2631 standard and scientific studies. In addition, friction was observed on the mechanism of driver seat during the movement.