Düzce yöresi agregalarının mühendislik özelliklerinin belirlenmesi ve beton üretiminde kullanılabilirliğinin araştırılması
Determination of the engineering properties of Duzce region?s aggregattes and investigation of usability on concrete producting
  1. Tez No: 309221
  2. Yazar: İLKNUR ÖZGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN SUBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada, Düzce yöresindeki Asar Deresi, Küçük Melen Deresi, Aksu Deresi, Hasanoğlan Barajı ve Kurtsuyu mevkilerindeki agregaların fiziksel ve mekanik özellikleri ile beton üretiminde kullanılabilirlikleri araştırılmıştır. Bu amaçla agregalarda; tane dağılımı, gevşek ve sıkışık birim ağırlık, organik madde miktarı, ince madde oranı, yüzey nemi oranı, tane yoğunluğu, su emme oranı, donma-çözülme direnci, Los Angeles aşınma direnci, darbe dayanımı, kırılma dayanımı ve Mohs sertlik deneyleri yapılmıştır. Üretilen taze betonlarda çökme, yoğunluk ve Ve-be deneyleri yapılmıştır. Bu deneysel çalışmalardan sonra her agrega ocağı için aynı karışım oranlarına sahip betonlar üretilmiş ve bu betonların mühendislik özellikleri incelenmiştir. Sertleşmiş betonda yoğunluk tayini ve su emme, yarmada çekme dayanımı, ultrases geçiş hızı, Schmidt test çekici ile yüzey sertliği ve basınç dayanımı deneyleri yapılmış ve sonuçlar her bir ocak için karşılaştırmalı olarak yorumlanmıştır. Sonuç olarak, doğal agregaların kırma taş agregalara oranla daha iyi mühendislik özelliklerine sahip olduğu, farklı ocaklardaki agregalarla üretilen betonlardan Aksu Deresindeki agregalarla üretilen betonların en iyi mekanik özelliklere sahip olduğu, bunun yanında Düzce yöresi agregalarının beton üretimine uygun olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, physical, mechanical properties and usability of the aggregates obtained from Asar Creek, Small Melen Creek, Aksu Creek, Hasanoğlan Dam and Kurtsuyu location in Düzce region were investigated. To determine of the aggregate properties; grain distribution, loose and tight unit weight, amount of organic material, rate of fine materials, rate of surface moisture, specific gravity, rate of water absorption, resistance of freezing and thawing, resistance of Los Angeles abrasion, impact value, crushing value and Mohs hardness tests were conducted. Slump test, density and Ve-be tests were realised on the produced fresh concrete. After these experimental studies, the concretes with the same mix proportion were produced by using aggregates obtained each one aggregates quarry and engineering properties of these concrete were examined. On the hardened concrete; specific gravity, water absorption, split tensile strength, ultrasonic pulse velocity, Schmidt rebound hammer and compressive strength tests were conducted and the obtained results were interpreted by comparing together with for each one aggregates quarry. As a result, it was seen that natural aggregates have good engineering properties than crushed Stone aggregates. Also, mechanical properties of concrete which were produced by using Aksu creek aggregates are so good than the other concretes were produced by using the other aggregates quarry. It was determined that all of the Düzce region?s aggregates are suitable to produce concrete.