Düzce-Kaynaşlı yöresi yapraklı ve iğne yapraklı ormanlarında tespit edilen bazı böcek türleri
Some insect species detected in the coni̇ferous and deciduous forests of the Duzce-Kaynasli region
- Tez No: 696912
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEŞİR YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma ile Düzce ili Kaynaşlı ilçesi ormanlarında 2020-2021 yıllarında bulunan bazı böcek türleri tespit edilmiştir. Mekanik ve biyoteknik yöntemlerle yapılan arazi çalışmaları ile böcek örnekleri toplanmıştır. Tuzak odunlarında bulunan böceklerin doğal habitatlarında fotoğrafları çekilmiş, bulunduğu ağaçlar, yenik şekilleri değerlendirilmiştir. Böcek türleri literatür kullanılarak teşhis edilmiş, feromon tuzakları ve tuzak odunlarından toplanan örnekler ayrı ayrı kutulara alınıp laboratuvara getirilmiştir. Ağaçların floem ve ksilem bölümleri üzerinde çalışma yapılmış ve sonuç olarak, yöre için yeni kayıt, böceklerin zarar durumları ile ilgili veriler elde edilmiştir. Toplamda 62 tür tespit edilmiş; yöre için yeni kayıt, zarar durumu, coğrafik konum, yükseklik, lokalite, toplama tarihi gibi bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
With this study some insect species are determined the forests of Kaynaşlı district of Düzce province found in 2020-2021. Insect samples were collected through field studies with mechanical and biotechnical methods. Insects found in the trap woods were photographed in their natural habitats, the trees they were found in, their succumbed shapes were evaluated. Insect species were identified using the literature, and samples collected from pheromone traps and trap wood were taken into separate boxes and brought to the laboratory. The phloem and xylem parts of the trees were studied and as a result, data on the new record for the region, damage status of insects, generation numbers of important species and flight periods were obtained. A total of 62 species were identified; Information such as new record for the region, damage status, geographic location, altitude, locality, collection date are given.