Etkileşimsel liderlik ve işgören performansı ilişkisi bir kamu bankası örneği
The relation between transactional leadership and performance of the employee a public bank example
  1. Tez No: 309274
  2. Yazar: HALEGÜL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada, liderlik ve performans kavramları üzerinde durulmuştur. Liderlik teorileri ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Uygulanan liderlik tarzlarının çalışanların performansları üzerinde yaratabileceği etkiler araştırılmıştır.Bir kamu bankasında araştırma yapılmış ve araştırma için gerekli olan veriler anket yoluyla elde edilmiştir. Çalışmada işgörenlerin demografik özelliklerinden ve çalıştıkları birimlerinden faydalanılarak, işe-kişiye yönelik liderlik tarzlarının iş performansı üzerine etkilerinin belirlenmesi hedeflenmiştir.Anket uygulaması sonucu elde edilen veriler SPSS 16.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. İstatistiksel analiz verilerinin niteliğine göre gerekli görülen yerlerde regresyon analizi kullanılmıştır. Anket sonuçları etkileşimsel liderlik algılarına göre değerlendirilmiştir.Sonuç olarak, etkileşimsel liderlik bazında performans en yüksek koşullu ödüllendirme boyutu ile pozitif ilişkili iken, istisnalarla aktif ve pasif yönetim boyutlarında negatif ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
In this study, concepts of leadership and performance are emphasized. Leadership theories are studied in detailed way and expected effects of applied leadership styles on workers? performances are found out.A study on the staff of a public bank was performed to analyse effects of transactional leadership styles on employee performance. In this framework, a questionnaire was used and relabiliaty analysis for questionnaires, descriptive analysis and correlation analysis were done.The data obtained at the end of the questionnaires were analyzed by using SPSS 16.0 package programme. Results of questionnaire were evaluated according to transactional leadership perceptions.Finally, it is found out that with the frame of transactional leadership perceptions, the performance is associated positively on contingent reward dimension, negatively on management by exception (passsive and active).