Entelektüel sermaye unsurlarından beşeri sermayenin ölçülmesi: Kamu örgütlerinde bir araştırma
Measurement of human capital as one of the elements of intellectual capital: A research for public organizations
  1. Tez No: 309273
  2. Yazar: METİN DEMİRSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Birinci bölümde, bilgi toplumuna kadar yaşanan tarihsel aşamalar, bu süreçte entelektüel sermaye kavramının ortaya çıkışı ve entelektüel sermaye unsurları incelenmiştir. İkinci bölümde, entelektüel sermayenin yönetilmesi, ölçülmesi ve raporlanması ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, beşeri sermayenin kamu örgütlerinde ölçülmesiyle ilgili MYK ve MPM'de araştırma yapılmıştır. MYK ve MPM'de; niceliksel yöntemlerden ?Entelektüel Katma Değer Katsayısı (VAIC)? yaklaşımı ile beşeri sermayenin finansal değeri hesaplanmış, niteliksel yöntemlerden ?Değer Platformu Raporlaması Modeli? ve beşeri sermaye göstergeleri ölçeği yardımıyla, beşeri sermaye algısı ölçülmüştür. MYK ve MPM'den yüz yirmi çalışandan anket yöntemiyle veri toplanmıştır. Anket formunda demografik bilgilere ilişkin altı, beşeri sermaye göstergelerine ilişkin yirmi bir, beşeri, yapısal ve ilişkisel sermayenin genel güçlülük durumlarına ilişkin üç ve finansal olmayan örgüt performansına ilişkin üç soru bulunmaktadır. MYK ve MPM'den niteliksel ve niceliksel ölçüm yöntemleriyle elde edilen sonuçların karşılaştırılması sonucunda, niteliksel ve niceliksel ölçüm yöntemlerinin birbirine denk olduğu tespit edilmiştir. Beşeri sermaye ile finansal olmayan örgüt performansı arasında pozitif ve doğrusal bir ilişki bulunmuştur. Kamu örgütlerinde beşeri sermayenin yükselmesi, finansal olmayan örgüt performansını da artıracaktır. MYK ve MPM'de yönetici ve işgörenlerin beşeri sermaye ve finansal olmayan örgüt performansı algısı arasında anlamlı farklılık bulunduğu ve yöneticilerin beşeri sermaye ve finansal olmayan örgüt performansı algısı ortalamasının, işgörenlerden anlamlı derecede daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Son olarak, MYK ve MPM'de; yüksek lisans ve doktora eğitimi alan çalışanların iş performansının yüksek olduğu, işe alımlarda bilgi düzeyi yüksek adayların tercih edildiği, çalışanların gerekli bilgilere zamanında erişebildiği, çalışanların yeterlilik seviyelerinin yüksek olduğu ve çalışanlar arasındaki takım davranışı ve dayanışma seviyesinin düşük olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first part of this study, the historical periods occurred up to knowledge society, the emergence of the intellectual capital concept during this period and the elements of intellectual capital are examined. In the second part, the management, measurement and reporting of the intellectual capital are discussed. In the third part, a research is conducted in National Productivity Centre and Vocational Qualifications Authority for the purpose of measuring the human capital in public organizations. In National Productivity Centre and Vocational Qualifications Authority, the net financial value of human capital is calculated with ?Value Added Intellectual Coefficient (VAIC)? approach and perception of human capital is measured with ?Model of Reporting of The Value Platform? and by means of the scale of indicators of human capital. In the qualitative measurement the data has been collected from 120 workers in the National Productivity Centre and Vocational Qualifications Authority by survey method. The survey questionnaire consists of 6 questions concerning the demographic information, 21 questions concerning the indicators of the human capital, 3 questions concerning the general status of strength of the human, structural and relational capital and 3 questions concerning the nonfinancial organization performance. As a consequence of the comparison of the results acquired from the National Productivity Centre and Vocational Qualifications Authority by the qualitative and quantitative measurement methods, it has been determined that the two measurement methods are equal to each other. A positive and linear relationship has been found between human capital and nonfinancial organization performance. In public organizations, the increase of human capital will increase the nonfinancial organization performance. It has been determined that there is a significant difference between the perception of the human capital and the nonfinancial organization performance of managers and workers in National Productivity Centre and Vocational Qualifications Authority and the average perception of the human capital and the nonfinancial organization performance of managers is significantly higher than the average perception of the workers. Finally, in National Productivity Centre and Vocational Qualifications Authority, it has been determined that the work performances of the workers who have master and doctoral degree are high, the applicants with a high knowledge level are preferred in recruitments, the workers can access to information on time, the proficiency levels of the workers are high, and the team behaviour and cooperation level among the workers are low.