Yıllık ücretli izin hakkı
Right of paid annual leave
  1. Tez No: 309275
  2. Yazar: CÜNEYT ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE TUNCAY KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
Yıllık ücretli izin hakkı, Anayasa ile güvence altına alınmış ekonomik ve sosyal bir haktır. İşçi, bedeni ve ruhi yorgunluğunu yıllık ücretli izin süresince dinlenerek gidermekte, bu döneme ait ücretinin ödenmesi nedeniyle geçim kaygısı çekmemektedir. Dinlenmiş olarak işine dönen işçinin iş verimliliği artmakta, bu durum iş kazalarının azalmasına neden olarak sonuçta mikro planda işverenin ekonomik çıkarlarının korunmasına, makro planda toplum sağlığına ve ülke ekonomisine önemli katkılar sağlamaktadır. Bu çalışmada öncelikle yıllık ücretli izin hakkının tanımı yapıldıktan sonra bu hakkın amacı, önemi, ilkeleri ve hukuki niteliği üzerinde durulmuştur.İkinci bölümde yıllık ücretli izin hakkının tarihsel gelişim süreci uluslararası belgeler ve sözleşmeler ile ulusal mevzuatımız kapsamında ayrıntılı olarak açıklanmıştır.Çalışmanın üçüncü bölümünde 4857 sayılı İş Kanunumuz açısından yıllık ücretli izin hakkından yararlanma şartları belirtilmiştir.Dördüncü bölümde yıllık ücretli izin hakkının kullanımı ve hükümleri üzerinde durulmuştur. Bu kapsamda yıllık ücretli izin süreleri, yıllık ücretli iznin kullanım tarihi ve izin ücreti konuları kısmi süreli çalışmalarda dikkate alınarak irdelenmiştir. Konunun önemi gereği bu hakkın iş sözleşmesinin devamı esnasında kullandırılmasının sağlanması amacıyla soruna çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır.Çalışmanın beşinci ve son bölümünde yıllık ücretli izin hakkının kullandırılmaması halinde işçinin ne gibi haklara sahip olduğu, işçi için vazgeçilmez olan bu hakkı gereği gibi kullandırmayan işveren ya da vekilinin karşı karşıya kalacağı cezai müeyyideleri iş davaları ve özellikleri yeni Hukuk Muhakemeleri Kanunu kapsamında açıklanmaya çalışılmıştır.Yıllık ücretli izin hakkı önemi gereği iş sözleşmesinin devamı sırasında ücretide ödenerek ?izin? olarak kullandırılmalıdır. Uygulamada konunun ciddiyeti ne işçiler ne de işverenler tarafından anlaşılmış değildir. Bu nedenle olağan kullanım tarihinde bu hakkın kullandırılmasını sağlayacak yasal önlemler alınmalı, bu bilincin yerleşmesi için gerekli eğitim çalışmaları yapılmalıdır.Anahtar Sözcükler1.İş Kanunu2.Yıllık Ücretli İzin Hakkı3.Yıllık İzin Ücreti4.İş Sözleşmesi5.Olağan Kullanım Tarihi
Özet (Çeviri)
Right of paid annual leave is an economic and social right, assured by Constitutional Law. Employees overcome their physical and mental fatigue during their paid annual leave and they are not concerned about means of livelihood due to their wages be paid during this period. Productivity of a rested employee increases, conversely the number of work accidents decreases by reason of paid annual leave. Thus, in the micro level economic interest of the employers can be preserved and in the macro level it will make a significant contribution to national economy and public health. In this study it is explained in detail the definition, aim, importance, principle and legal qualification of the right of paid annual leave in the scope of historical progress, international papers and conventions with national legislation.In the second part of the study, it is indicated the conditions of using the right of paid annual leave in terms of Labour Law No.4857.In the third part of the study, it is emphasized using the right of paid annual leave and its legal provisions. In this scope, period of paid annual leave, dates of taking of paid annual leave and wage of paid leave are examined considering part-time working. By the importance of the issue, it is recommended several solutions on the purpose of using the right of annual paid leave during the employment contract.In the fourth and the last part of the study, it is explained what sort of rights employees have and penal sanctions employers can face in the case of restricting this indispensable right of paid annual leave, in terms of labor lawsuit and especially the new Civil Procedures Law.Due to its importance, paid annual leave should be taken during the employment contract, with wage as ?leave?. In practice, the importance of the issue cannot be comprehended by either employers or employees. Thus, the legal measurements should be taken to ensure of using this right on ordinary dates and trainings should be prepared to raise the awareness.Keywords1.Labour Law2.Right of Paid Annual Leave3.Wage of Paid Leave4.Employment Contract5.Ordinary Date of Take