Kayma çerçevelerinin yer ivmesi altında dinamik analizi
Dynamic analysis of shear frames subjected to ground motion
- Tez No: 309454
- Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN GÜLTOP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez kapsamında yer ivmesi etkisindeki 2 boyutlu çerçeve sistemlerin dinamik analizleri yapılmıştır. Öncelikle, yer hareketlerinin denklemleri çıkarılmış bu denklemlerin sayısal yöntemler kullanılarak çözülmesiyle söz konusu hareketlerin çerçeveler üzerindeki dinamik etkileri analiz edilmiştir. Sistemin frekansları ve mod şekilleri hesaplanmış, her katın zamana bağlı yer değiştirme, hız ve ivme fonksiyonlarının hesaplanmasında mod süperpozisyonu kullanılmıştır. Sisteme ait kuvvetler ve dinamik gerilmeler hesaplanmış ve yer ivme fonksiyonuna ile sisteme ait değişkenler parametre alınarak karşılaştırmalar yapılmıştır. Dinamik hesaplamalar için MATLAB yazılımı ile bir bilgisayar programı geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, dynamic analysis of two dimensional frames subjected to ground motion was performed. Dynamic effects on frames induced by ground excitement were analyzed, first by deriving the equations of motion, then solving them by numerical methods. Frequencies and mode shapes were calculated and the mode superposition method was used to determine displacements, velocities and accelerations at each storey level as functions of time. Those kinematic variables and dynamic stresses are computed and their dependence on ground motion parameters are discussed. The computations were made by a MATLAB program.