Prostaglandin D2 reseptör antagonist türevlerinin QSAR çalışması
QSAR studies of prostaglandin analogs as D2 receptor antagonist
- Tez No: 309455
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN KARACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, Toda ve ark. Tarafından sentezlenmiş 80 tane indol türevinin QSAR (Kantitatif Yapı Aktivite İlişkisi) analizi yapılmıştır. Bu prostaglandin D2 (PGD2) reseptör antagonistleri, PGD2 reseptörüne kuvvetlice bağlanır ve halkalı adenozin 3', 5'-monofosfat (cAMP) oluşumunu in vitro bloke eder. Oral olarak alındığında bu bileşikler vasküler geçirgenliği arttırarak alerjik inflamatuar etkileri büyük ölçüde baskılayabilirler.Bütün veri seti, uygulama seti (70 bileşik) ve test set (10 bileşik) olarak rastgele bir şekilde ikiye ayrılmıştır. En uygun moleküler diskriptörleri seçmek amacıyla CODESSA 2.7.2 programındaki Heuristic ve Best Multi Linear Regression (BMLR) metotları kullanılmış ve doğrusal QSAR modelleri oluşturulmuştur.Heuristic metot ile elde edilen beş parametreli model denklemin uygulama seti ve test set için çapraz validasyon korelasyon katsayısının karesi (R2CV) değerleri sırasıyla 0.7130 ve 0.6684' tür. Bununla birlikte BMLR metoduyla elde edilen beş parametreli model denklemin uygulama seti ve test set için korelasyon (R2) değerleri sırasıyla 0.7195 ve 0.7227' dir. QSAR analizlerine göre bileşiklerin reseptöre bağlanmasında en önemli faktörler N atomu üzerindeki bağıl negatif yük ve minimum net atomik yüktür. Ayrıca bileşiklerin inhibisyon aktivitesi H-Bağı Yüzey Alanı ile artmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a QSAR (Quantitative Structure Activity Relationship) analysis was carried out by using 80 indole derivatives synthesized by Toda et.al.. These prostaglandin D2 (PGD2) receptor antagonists exhibit strong PGD2 receptor binding and blocked cyclic adenosine 3?, 5?-monophosphate (cAMP) formation in vitro. When given orally, these compounds dramatically suppress allergic inflammatory responses via increase of vascular permeability.The whole data set was divided into a training set (70 compounds) and a test set (10 compounds) randomly. Heuristic Method and The Best Multi-Linear Regression (BMLR) method in CODESSA 2.7.2 were used to select the most appropriate molecular descriptors from a large set of descriptors and develop a linear QSAR model.The resulting five-parameter model with Heuristic Method produced squared cross-validation correlation coefficient (R2CV) of 0.7130 and 0.6684 for the training and test sets, respectively. However, five-parameter model with BMLR gave correlation values (R2) of 0.7195 and 0.7227 for the training and test sets, respectively. QSAR analysis revealed that relative negative charge on N atom and the minimum net atomic charge on the compounds were more significant factors for receptor binding. In addition, inhibitor activity of the compounds was also increases with increasing H-Bonding Surface Area.