Kuru tip transformatörlerin sargı sıcaklık davranışının yapay sinir ağları kullanarak modellenmesi
Modeling of dry type transformer winding temperature behavior using artificial neural network
  1. Tez No: 309469
  2. Yazar: DİLDADE AŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRES İSKENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Transformatör, büyük maliyeti ve yatırımı açısından enerji taşıma ve dağıtım sistemleri içerisinde en önemli elemanlardan biridir. Transformatörlerde çekirdek ve sargılarda oluşan kayıplar önemli ısı artışlarına neden olur. Transformatör izolasyonunun sıcaklığı transformatörün faydalı ömrünü etkilediğinden izolasyonun hızlı yaşlanmasına neden olan transformatör izolasyon sıcaklığının bilinmesi gerekmektedir. Bu çalışmada kuru tip transformatörlerin sargı sıcaklık davranışını modellemek için yapay sinir ağ modelleri sunulmuştur. Yapay sinir ağlarının kullanılmasındaki amaç, kompleks ve lineer olmayan yapıların öğrenebilme yeteneğidir. Transformatörlerin sargı sıcaklığı davranışı dinamik olduğu için geri beslemeli yapay sinir ağ modelleri kullanılmıştır. Aynı ağ yapısı ve eğitim algoritması 5 KVA ve 3KVA `lık transformatörlerden alınan iki farklı deney seti verileri için uygulanmıştır. Performans belirleyici faktörü kullanarak yapılan değerlendirmeler sonucunda Bayesian Regulation eğitim algoritması ile eğitilen NARX yapay sinir ağ modelinin sistemimiz için en uygun yapı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Transformer is one of the most important components in terms of high cost and investment in transmission and distribution systems. Losses of core and windings cause to significant temperature rising in transformers. Due to effect of transformer insulation temperature on the transformer life expectancy, the transformer insulation temperature which accelerates the rate of aging of the insulation should be known. In this study, the Artificial Neural Network (ANN) models are presented to model the dry type transformers winding temperature behavior. The aim of using the neural network is its ability to learn complex and nonlinear structures. Because the behavior of transformer winding temperature has dynamic characteristic, Recurrent Neural Network models are used. The same network structure and training algorithms were applied to two different experimental data sets obtained from 5 kVA and 3 kVA transformers. As a result of evaluations of using performance determinant factor, Nonlinear Autoregressive with Exogenous Inputs (NARX) model trained with Bayesian Regularization algorithm was determined as the most suitable structure for our system.