Ankara ili hastane okullarında öğrenim gören öğrencilerin yaşadıkları sorunlar ve bu sorunların çözümüne ilişkin önerileri
The problems that children studying in hospital schools in Ankara encounter and suggestions for solving the problems
- Tez No: 309497
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KEPENEKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Teftişi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışmada Ankara ili hastane okullarında öğrenim gören öğrencilerinyaşadıkları sorunlar ve bu sorunların çözümüne yönelik önerilerinin belirlenmesiamaçlanmıştır. Araştırmada bir nitel araştırma tekniği olan görüşme tekniğikullanılmıştır. Ankara ili hastane okullarında öğrenim gören ilköğretim çağındakiöğrencilerden 14 kız, 11 erkek olmak üzere toplam 25 hastane okulu öğrencisi ilegörüşülmüştür. Bu öğrencilerin 12'si ilköğretim 4. ve 5. sınıflarında öğrenim görenilköğretim birinci kademe, 13'ü ise; 6., 7. ve 8. sınıflarda öğrenim gören ilköğretimikinci kademe öğrencileridir. Görüşmelerde dokuz açık uçlu sorunun yer aldığı yarıyapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Görüşmeler yazılı metine çevrilmiş vebu metinler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Görüşmelerle elde edilenifadelerin desteklenmesi amacıyla araştırmacı tarafından görüşülen öğrencininbulunduğu hastane sınıfları gezilmiş ve hastane personeli, aileler ve görevliöğretmenlerden bazıları ile görüşülerek, onların da hastane okulları ile ilgili görüşlerialınmış ve böylece öğrencilerin ifadelerinin doğruluğu test edilmiştir.Bu araştırmadan elde edilen bulgulara göre hastane okullarında öğrenimgören öğrenciler okul yöneticileri, öğretmenler, hastane personeli, aileler, sınıflarınfiziki koşulları, uygulanan program, araç-gereç kullanımı, etkinliklere katılımla ilgilibazı sorunlar yaşamaktadırlar. Bu sorunların bir bölümü, okul personelininyetersizliğinden, bir bölümünü hastane okullarının mevcut yapısının hasta öğrencilereuygun olmamasından, bir bölümü ise öğrenci veli ve kendi rahatsızlıklarındankaynaklanan sorunlardır. Hastane okulları öğrencileri, hastane okullarında farklınedenlerden dolayı yaşadıkları sorunlara ilişkin hastane okullarının ve okullardabulunan sınıf sayısının artırılması, bu okullarda görevlendirilen öğretmen sayısınınartırılması ve deneyimli branş öğretmenlerinin de görevlendirilmesi, okulun eksikaraç-gereç ve kaynak ihtiyacının giderilmesi, bu okullarda görevlendirileceköğretmenlere öğrencilerin rahatsızlıkları konusunda eğitim verilmesi şeklinde bazıçözümler önermişlerdir. Geliştirilen çözüm önerilerinin çoğu, hastane okullarınınyeniden yapılandırılması için hastane ve okul yönetimi ile Milli Eğitim Bakanlığı veSağlık Bakanlığı'nın üzerine düşen görev ve sorumlulukları artırıcı yöndedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the problems that the students in hospitalschools in Ankara and find the suggestions for the solution of these problems.Interview method, one of the qualitative research methods, was used in the datacollection. 14 female and 11 male students in the primary school age werenegotiated among the children studying in the hospital schools in Ankara. 12 of thesestudents were in the 4th and 5th classes of primary school, called as the first grade,while the 13 of the students were in the 6th, 7th and 8th classes, called as thesecond grade of primary school. In the interviews, a semi-structured negotiation formwhich has 9 open-ended questions is used. The interviews were written and thesetexts were analyzed with content analysis technique. In order to support thestatements obtained from the interviews, the hospital classes the students attendingwere observed and the hospital staff, parents and some of the responsible teacherswere negotiated by the researcher and the students opinions were compared totheirs in terms of consistency.According to the results of this research, the children attending the hospitalschools experience certain problems due to the school principals, teachers, hospitalstaff, parents, the physical conditions of the classes, curriculum, material use andattendance to the activities. These problems result from the inadequacy of thehospital staff, the inconvenience of hospital school structure for the child patients,parents, students? illnesses or other reasons. The students in hospital schoolsproposed some solutions like increasing the number of hospital schools and theclasses in hospital schools, assigning more and experienced branch teachers to thatkind of schools, getting more material and source book support for their need, thetraining of the teacher in the point of the diseases and the problems of the students?health. Most of the solutions are on the point of increasing the mission andresponsibility of Ministry of Education and Ministry of Health with the coordination ofhospital and school principal for the restructuring the hospital schools.