Avrupa Birliği ülkeleri ve Türkiye'de ilköğretim birinci kademe İngilizce öğretim programlarının karşılaştırmalı olarak incelenmesi: Finlandiya ve Hollanda örneği
A comparative analysis of English curriculum in primary schools (4th and 5th grades) in Turkey and in European Union countries: Finland and Holland samples
- Tez No: 309504
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERNA ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Program Geliştirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırma, Türkiye ile Finlandiya ve Hollanda'da ilköğretimdeuygulanan İngilizce öğretim programlarının benzerlik ve farklılıklarınıbelirlemek amacıyla yapılmıştır.Araştırmada var olan bir durumu var olduğu şekliyle ortaya koymaamaçlandığından tarama modeli kullanılmıştır. Öğretim programları ve eğitimsistemleri ile ilgili bilgi alanyazın taraması ile kütüphane ve internetten eldeedilen belgelerden sağlanmıştır. Araştırmada, Türkiye ile Finlandiya veHollanda'da ilköğretimde uygulanan İngilizce öğretim programı amaç, içerik,eğitim durumları ve sınama durumları açısından karşılaştırılmıştır. İlgiliprogramların ayrıntılı betimlemeleri yapılmış, ardından programlar arasındakibenzerlik ve farklılıklar belirtilmiş, son olarak elde edilen sonuçlaryorumlanmıştır.Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgular özetle şöyledir:1. Türkiye ile Finlandiya ve Hollanda'da ilköğretimde uygulanan İngilizceöğretim programlarının ortak öğelerinden bazıları; yabancı dil dersininöğrenci merkezli olması, öğretmen tarafından öğrencilerin etkin olmalarınınsağlanması, etkinliklerin oyuna dayalı olması, sözel dile öncelik verilmesi,öğrencinin güdülenmesini sağlayan, öğrenme isteğini sürekli geliştirecekortamların oluşturulması ve görsel-işitsel özgün belgelere yer verilmesidir.2. Finlandiya ve Hollanda'da ilköğretimde uygulanan İngilizce öğretimprogramlarında dinleme ve konuşma becerilerine ağırlık verilirken, Türkiye'dedört dil becerisine (dinleme, konuşma, okuma, yazma) ağırlık verildiğigörülmektedir.3. Finlandiya ve Hollanda'da uygulanan programlarda dört dil becerisiyle ilgiliamaçların yanı sıra çalışma stratejileri, iletişim becerileri ve kültürelbecerilere yönelik amaçlar bulunurken Türkiye'de uygulanan programda bualanda amaçlar bulunmamaktadır.4. Finlandiya, Hollanda ve Türkiye'de ilköğretimde uygulanan İngilizceöğretim programlarında amaçlar öğrenme sürecini yansıtmaktadır. Bubulgular ışığında, Türkiye'de uygulanan programda amaç ve davranış yazmailkelerine uyulmuştur.5. Türkiye'de ilköğretimde uygulanan İngilizce öğretim programında içeriğin,işlevsel ders tasarımına uygun olarak düzenlendiği, Finlandiya veHollanda'da uygulanan programların ise çerçeve program niteliğindeolduğundan sadece konular ve temaların, temel yapıların belirtildiğibulgulanmıştır.6. Finlandiya ve Hollanda'nın programında süreç değerlendirme sözkonusudur. Bu yönüyle Türkiye'de uygulanan programın AB ülkelerininprogramlarına uyum sağladığı gözlenmiştir. Öğrenci gelişimleri gözlenmekte,dosyalara aktarılmakta ve portfolyo değerlendirme ön plana çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims at determining the similarities and differencesbetween English curriculum in primary schools in Turkey, Finland andHolland.In this research, survey method has been used since the aim of thisresearch is to present the existing situation as it is. The information about thecurriculum and education systems has been gathered together by the reviewof literature via library and the Internet. In this research, the comparison ofEnglish curriculum in primary schools in Turkey, Finland and Holland is madein respect of the aims, the content, the learning situations and the testingsituations. Then, the similarities and differences between the curriculum havebeen stated. Finally, the findings have been interpreted.The findings of the research are briefly as the following:1. Some of the common items in English curriculum in primary schools inTurkey, Finland and Holland can be determined as: foreign language lessonsshould be student-centered, teachers should let students be active in theclass, class activities should be depended on games, oral language practicesshould be given priority, learning situations supplying students? motivationsand fostering learning desire should be created , original audio-visualdocuments should be supplied.2. Listening and speaking skills are focused in English curriculum in primaryschools in Finland and Holland, but in Turkey, four main skills (listening,speaking, reading, writing) are focused.3. It is identified that the aims of English curriculum in Finland and Hollandinclude language proficiencies in four areas of language skills. Besides, thereare some other aims such as language proficiency, cultural skills, studystrategies and communication strategies, on the other hand, Englishcurriculum in Turkey do not include aims in such categories.4. Aims reflect learning process in English curriculum in primary schools ofboth Turkey, Finland and Holland. Writing principles of aims and behaviorsare followed in Turkish curriculum.5. It is identified that the content of English curriculum in primary schools inTurkey is organised in terms of a functional syllabus, whereas in Finland andHolland English currıculum has the characteristics of a frameworkcurrıculum; the themes and the basic grammatical structures are just listed ingeneral.6. Process evaluation exists in English curriculum of Finland and Holland. Inthis respect, Turkish curriculum is complied with EU countries? Englishcurriculum. Students? improvements are observed and filed, portfolioassessment is given priority.