Adıyaman ili önemli kültür bitkilerinde bitki paraziti nematod türleri ve dağılışlarının belirlenmesi
Determination of plant parasitic nematode species and their distribution in import and cultivated plant fields in Adiyaman province
  1. Tez No: 309551
  2. Yazar: ATİLLA ÖCAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. HALİL ELEKCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu çalışmada Adıyaman ili antepfıstığı, arpa, bağ, buğday, domates, karpuz, kavun, pamuk ve tütün bitkileri ekiliş alanlarında bulunan bitki paraziti nematod türleri ile dağılış alanlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Yapılan çalışmada, 2010-2011 yılları arasında ilkbahar, yaz ve sonbahar aylarında toplam 410 adet toprak ve bitki kök örneği alınmıştır. Alınan toprak ve bitki kök örneklerinden elde edilen bitki paraziti nematodların daimi preparatları hazırlanarak, ölçüm ve teşhisleri yapılmıştır. Çalışma kapsamına giren alanlarda tespit edilen bitki paraziti nematod türleri, sinonimleri, yayılışı ve habitatları literatür kaydına göre karşılaştırmalı olarak verilmiştir.Çalışmanın sonucunda Tylenchida, Aphelenchida ve Dorylaimida takımlarının Tylenchina, Hoplolaimina, Dorylaimina ve Aphelenchina alttakımlarına bağlı Tylenchoidea, Anguinoidea, Hoplolaimoidea, Dolichodoridea, Longidoridea ve Aphelenchoidea üstfamilyalarından 11 familya, 13 altfamilya ve 18 cins'e bağlı 38 tür saptanmıştır. Tespit edilen türlerden; Ditylenchus longicauda, Filenchus hamatus, Helicotylenchus crassatus, Helicotylenchus goodi ve Helicotylenchus oleae Türkiye nematod faunası için yeni kayıt niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
In this study, plant parasitic nematode species belonging to families of Tylenchida, Dorylaimida and Aphelenchida in major field crops in Adiyaman province are investigated. In 2010-2011, during the spring summer autum period, soil and plant root samples were taken. These samples were extracted for nematodes. Extracted nematodes were slide-mounted, identified and morphological and allometric measurements were preformed for each specimens. The definition of species which has been identified on areas that within the study extent, synonyms and distribution given on literature record, comperatively.A total of 38 species were determined of which species were 18 genus belonging to 13 subfamilies within 11 families of Tylenchoidea, Anguinoidea, Hoplolaimoidea, Dolichodoridea, Longidoridea and Aphelenchoidea, superfamilies of Tylenchina, Hoplolaimina, Dorylaimina and Aphelenchina suborders of Tylenchida, Aphelenchida and Dorylaimida orders. Among the species; Ditylenchus longicauda, Filenchus hamatus, Helicotylenchus crassatus, H. goodi and H. oleae are determined for the first time in the Nematoda fauna of Turkey.