Yüksek su sıcaklığında bitkisel yağ içeren yemlerle beslenen Avrupa deniz levreği (Dicentrarchus labrax)'nin sindirim kanalı boşaltım süresi
Gastrointestinal evacuation time in European sea bass (Dicentrarchus labrax) fed diets containing mixture of vegetable oils at high temperature
- Tez No: 309552
- Danışmanlar: DOÇ. DR. O. TUFAN EROLDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Sindirim kanalı boşaltım oranı, balığın tükettiği yem ve iştahın geri gelmesiyle yakından ilişkilidir. Yem kompozisyonu ve su sıcaklığı gibi bir çok faktör sindirim kanalı boşaltımı üzerinde etkilidir. Farklı oranlarda bitkisel kaynaklı yağ içeren yemlerin yüksek su sıcaklığında sindirim kanalı boşaltım süresi (GET) üzerinde önemli etkisi olduğu bilinmektedir. Bu tezde Avrupa deniz levreği bireyleri (başlangıç ağırlığı 39.7g), üç tekerrürlü gruplar halinde; %100 balık yağı (FO), %70 FO + %30 bitkisel yağ karışımı (%15 kanola: %15 pamuk tohumu yağı; Miks-1) ve %40FO + %60 bitkisel yağ karışımı (%30 kanola: %30 pamuk tohumu yağı; Miks-2) içeren yemlerle 120 gün boyunca, bu bitkisel yağ kaynaklarının balık yağına alternatif yağ kaynağı olarak kullanabilirliğini tespit etmek amacıyla iki farklı su sıcaklığında (24ºC) ve (30ºC) büyütülmüştür. Büyütme çalışması sonunda, mide boşaltım zamanının bulunabilmesi amacıyla sindirim kanalının tamamen boş olduğundan emin olmak için balıklar 72 saat aç bırakıldılar. Doyana kadar basit bir yemlemenin ardından; 0., 8., 16., 24., 32. ve 48. saatlerde her gruptan altı balık öldürülmüş ve kalan yemler mide, ön bağırsak ve son bağırsak olmak üzere sindirim kanalının üç farklı bölgesinde incelenmiştir. Test edilen yemlerde mide verileri için en iyi matematik modelin üssel model, ön ve son bağırsak için ise doğrusal model olduğu bulunmuştur. 24ºC su sıcaklığında, kontrol yeminde (FO), midenin yarısının boşaldığı sürenin 9.0 saat olduğu ve bunu takiben Miks-1'in 8.3 saat ve Miks-2 ise, 8.5 saat olduğu belirlenmiştir. Ayrıca 30°C su sıcaklığında GET, Kontrol, Miks-1 ve Miks-2 yemlerinde ise, sırasıyla 7.97, 9.12 ve 9.76 saat olarak hesaplanmıştır. 24ºC grubunda yemin GET üzerinde etkisi olmadığı bulunurken, 30ºC' de tutulan balıklarda yemdeki bitkisel yağ oranı arttıkça midedeki GET'in arttığı gözlenmiştir. 30ºC'deki tüm yem gruplarında ön bağırsak boşaltım süresi 60.7-62.6 saat arasında değişmiştir. Bunlar göz önünde bulundurulduğunda; yemdeki bitkisel yağ seviyelerinin, 30ºC grubunda GET üzerinde önemli bir etkisinin olmadığı görülürken 24ºC'de Miks-2 grubundaki balıklarda ön bağırsak boşaltım süresinin geciktiği tespit edilmiştir. Ayrıca son bağırsak GET değerleri 24ºC grubuyla karşılaştırıldığında 30ºC'de tutulan balıklarda bu sürenin daha yüksek olduğu görülmüştür. Son bağırsak için GET hesaplandığında FO ile beslenen grupta, Miks-1 ve Miks-2 grupları ile kıyaslandığında, bu sürenin daha uzun olduğu görülmüştür. Bu çalışma sonucundaki veriler, %30 veya %60 oranında bitkisel yağ karışımı içeren yemlerin mide GET'i uzattığını göstermektedir
Özet (Çeviri)
The rate of gastric emptying is positively related with the return of appetite and food consumption in fish. Gastric evacuation is affected by various factors, including water temperature and diet composition. Thus, we hypothesized that increasing levels of vegetable oil could have effect gastrointestinal evacuation time (GET) at high temperature. Triplicate groups of European sea bass (initial 39.7 g) were fed three diets in which the added lipid was 100% fish oil (FO), 70% FO + 30% vegetable oil mix (15% canola:15% cottonseed oil;Miks-1) and 40% FO + 60% vegetable oil mix (30% canola:30% cottonseed oil; Miks-2) for a period of 120 days. Fish were held at optimum (24°C) and maximum (30°C) water temperature. At the end of experiment, fish were fasted for 72 h before being fed to make sure that gastrointestinal tract was empty. Six fish per treatment were sacrificed at 0, 8, 16, 24, 32 and 48 h after a single satiation feeding. The digestive tract was separated into three parts: stomach, foregut and hindgut. The mathematical models giving the best fit were found to tested diets being exponential for the stomach and linear for the foregut and the hindgut. The control diet (FO) required 9.0 h to evacuate half of the initial feed content in stomach, followed by Miks-1, 8.3 h and Miks-2 with 8.5 h at 24°C. However, GET for Kontrol, Miks-1 and Miks-2 were 7.97, 9.12 and 9.76 h at 30°C, respectively. While increasing levels of vegetable oil in the diet increased GET in stomach of fish held at 30°C, there was no dietary effect on GET at 24°C. The whole meal cleared from the foregut within 60.7-62.6 h for all dietary groups at 30°C. With regards to the effects of dietary vegetable oil level, it was found that while evacuation rates in foregut decreased in fish fed Miks-2 at 24°C, there was no significant dietary effect at 30°C. However, GET in hindgut was significantly higher in fish held at 30°C compared to fish held at 24°C. The GET computed for hindgut significantly longer in groups fed FO compared to the Miks-1 andMiks-2. The findings of this study suggest that 30% or 60% vegetable oil mixture could increase GET in the stomach; however, GET could decrease through digestive track for European sea bass fed with those diets at both temperature.