Manisa'nın Salihli ilçesinin jeotermal kaynak potansiyelinin jeolojik ve jeofizik yöntemlerle incelenmesi
Investigation of geologocal and geophsysical methods of the geothermal resource potential of Salihli distrik of Manisa
  1. Tez No: 309550
  2. Yazar: UTKU EGEMEN
  3. Danışmanlar: DR. HATİCE KARAKILÇIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Çalışma sahasında Paleozoyik öncesi, Paleozoyik, Mesozoyik ve Senozoyik yaşlı birimler mevcuttur. Sahanın topografyası bölgenin horst-graben sisteminin sonucu oluşan morfolojik özelliklere sahiptir. Çalışma sahasında sıcak suların akifer kayacını Paleozoyik yaşlı mermer ve şistler (Metamorfitler), örtü kayacını ise Neojen yaşlı birimler oluşturmaktadır. Paleozoyik yaşlı kayaçlar üzerinde uyumsuz olarak yer alan Miyosen yaşlı konglomera ve marn üyesi ile Pliyosen yaşlı marn, konglomera, kireçtaşlarından oluşmaktadır.Bu çalışmada Salihli bölgesi ve çevresinin jeotermal potansiyeli `Elektrik Özdirenç Sondaj (DES)' yöntemi ile incelenmiştir. Çalışma alanı yaklaşık 50 km2'dir. İnceleme alanında 39 noktada DES ölçümleri yapılmıştır. Elde edilen DES verileri IPI2Win bilgisayar programı ile değerlendirilerek, her bir tabakanın kalınlığı ve gerçek özdirenç değerleri elde edilmiştir. Bu değerler kullanılarak bölgenin jeoelektrik haritası oluşturulmuş ve bölgede düşük özdirenç değerli alanlar tespit edilmiştir. Elde edilen düşük özdirençli anomalilerin, tamamen ortamın termal akışkanla sature olmasından kaynaklandığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca çalışma alanının görünür özdirenç haritası ile görünür özdirenç kat haritaları da oluşturulmuştur. Çalışma sahasından elde edilen bu haritaların değerlendirilmesi sonucu, hazne kayanın yeri, derinliği ve uzanımı, örtü kaya kalınlığı ve hazne kayaç sınırları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study area consists of pre-Paleozoic, Paleozoic, Mesozoic and Cenozoic sedimentary units, and the morphological features of the region are controlled by horst-graben systems. The reservoir (hot water aquifer) rocks are Paleozoic (Devonian) marble and schist. The cap rocks, which overlie the Paleozoic reservoir rocks, include Miocene and Pliocene conglomerates, marls and limestones.Geophysical exploration methods play an important role both in geothermal exploration and development. The Vertical Electrical Soundings (VES) method was used to determine the geothermal potential of the Salihli region, an approximately 50km2 area which is one of the most active geothermal areas in Turkey. VES were recorded at 39 points in the study area and the actual layer thickness of each resistivity values was calculated from the VES data using the IPI2Win computer program. This was then used to construct geoelectrical maps and low resistivity anomalies were identified. These anomalies are interpreted to represent hot fluid saturation. In addition, the study area with the map of apparent resistivity and maps of apparent resistivity layer are constitued.These maps were used to determine the location, depth and extent of the reservoir rock, the thickness of cap rock and reservoir rock boundaries.