Farklı tank renklerinin levrek, Dicentrarchus labrax (Linnaeus, 1758) yavrularında yem değerlendirme ve büyüme performansı üzerine etkileri
Effects of different tank colors on feed utilization and growth performance of juvenile seabass, Dicentrarchus labrax (Linnaeus, 1758)
  1. Tez No: 309586
  2. Yazar: OSMAN SABRİ KESBİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada, yetiştiricilik ortamında kullanılan farklı tank renklerinin levrek balığı, Dicentrarchus labrax (Linnaeus, 1752) yavrularında yem değerlendirme ve büyüme performansı üzerine etkileri incelenmiştir. Levrek yavruları kırmızı, , yeşil, mavi ve sarı olmak üzere dört farklı renkte ve toplam 12 adet tankta 60 gün süreyle beslenmiş ve araştırma 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Bütün deneme grupları besin içeriği aynı olan yemler ile beslenmiştir. Yavru balıklar (44 g) 40 adet/tank olacak şekilde 40 L'lik PVC tanklara yerleştirilmiştir. Araştırmanın sürdürüldüğü kapalı devre üretim tesisi biyolojik, ultraviyole (UV) ve kum filtresinden oluşmuş ve çalışmanın gerçekleştirildiği süre içerisinde su sıcaklığı 17-20 °C aralığında değişim göstermiştir. Araştırma sonucunda elde edilen verilere göre, su ürünleri işletmelerinde balıkların büyüme hızı ve yem verimliliğinin yetiştiricilik ortamındaki tank renginden etkilenebileceği ve ekonomik verimliliğin de tank renklerindeki tercihe göre değişebileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study has investigated on feed efficiency and growth performance of juvenile Seabass, Dicentrarchus labrax (Linnaeus, 1752) under culture conditions with different tank colors. Triplicate groups of experimental fish have been distributed into 12 tanks, which consited of four different tank colors, i.e. red, blue, green, and yellow. All fish in the trial received the same diet for a period of 60 days. Fish with an average weight of 44 g were stocked in a tank environment at a rate of 40 fish/tank. All experimental tanks were supplied with seawater of 22 ppt salinity and the seawater temperature ranged between 17-20 °C during the course of the experiment. Tank water volume in the experimental facility of the recirculating aquaculture system (RAS) was set to 40 L. The RAS system consisted of biofiltration, UV filtration, and gravel-mechanic filtration units. Results in the present study demonstrated that growth performance and feed utilization were affected by the tank colors tested in the trial. Furthermore, the sellection of appropriate tank colors might affect economical benefits in aquaculture facilities.