Üç boyutlu Sasaki uzayda sonlu tipten eğriler
Finite type curves in 3-dimensional Sasaki space
- Tez No: 309587
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇETİN CAMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Beş bölümden oluşan bu çalışmanın amacı, 3 ? boyutlu Sasaki uzayda silindirdeki sonlu tipten eğrileri incelemektir. Birinci bölümde giriş kısmı verilip, konuyla ilgili literatür özeti yapılmıştır. İkinci bölümde konuyla ilgili temel tanımlar ve kavramlar verilmiştir. Üçüncü bölümde, pozitif tanımlı (işareti (+, +, +) ) olan metrikten elde ettiğimiz ve ?-kesitesel eğriliği (? 3) olan R^3 (-3) Sasaki uzayda N^2 (c) ve N^2 (a,b) silindirlerindeki sonlu tipten eğriler incelenmiştir. Bölüm dörtte ise R^3 deki metrikler için (işareti (?, ?, +), (+, +, ?) ve (+, ?, +) olan) N^2 (c), N^2 (a,b), N_1^2 (c) ve N_1^2 (a,b) silindirlerindeki sonlu tipten eğriler incelenmiştir. Son bölümde ise elde edilen sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was composed of five parts cylinder, 3 ? dimensional space, the underlying finite Sasaki investigated types of curves. In the first chapter, the introduction has been given and summary of the literature on the subject were made. Basic definitions and concepts have been given in the second chapter. In the third chapter, in R^3 (-3) Sasaki space which has positive definite metric where signature is (+, +, +), and ? ?sectional curvature is equal to ? 3. We have studied finite type curve which lies in cylinders N^2 (c) and N^2 (a,b). In the fourth chapter, for indefinite metric in R^3 (i.e. signature (-, -, +), (+, +, -) and (+, -, +)) we have studied finite type curve which lies in N^2 (c), N^2 (a,b), N_1^2 (c) and N_1^2 (a,b). The obtained results are discussed in the last chapter.