Farklı tank renklerinin gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792) yavrularının büyüme performansı üzerine etkisi
Effects of different tank colours on growth performance of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792) fry
- Tez No: 329436
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİT RAD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada açık yeşil, bej, gri ve koyu yeşil olmak üzere 4 farklı cam takviyeli plastik (CTP) tank renginin, ortalama ağırlıkları 4,88±0,71 g olan Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) yavrularının büyüme performansı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çalışma 60 gün süre ile fiili yetiştiricilik koşulları altında ticari bir alabalık işletmesinde yürütülmüştür. 14,8 ºC su sıcaklığında yürütülen denemede balıkların büyüme performansı, ulaşılan son canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, spesifik büyüme oranı (SGR), termal büyüme katsayısı (TGC) yem dönüşüm oranı (FCR), enerjitik büyüme etkinliği (EG), kondisyon faktörü (K) ve yaşama oranı gibi ölçütler ışığında değerlendirilmiştir. Çalışma sonunda, bej renkli tanklarda tutulan balıklar ortalama 76,26±10,52 g ulaşırken bu değer açık yeşil, gri ve koyu yeşil tanklarda sırasıyla 68,87±6,42, 64,95±6,94 ve 69,44±8,81 g olarak tespit edilmiştir. Grupların son vücut ağırlığı ortalamaları arasındaki fark istatistiksel olarak önemli bulunmuştur (p0,05) en iyi canlı ağırlık artışı (71,38 g), SGR (4,58 %/Gün), TGC (2,87), FCR (0,90) ve EG (% 45,25) değeri ile kondisyon faktörü (1,11) bej renkli tanklarda tutulan balıklarda saptanmıştır. Bu ölçütler açısından en düşük büyüme performansı ise gri renkli tanklarda gözlenmiştir. Açık ve koyu yeşil tanklardaki balıkların büyüme performansı birbirine yakın bulunmuştur. Deneme sonunda gruplarda saptanan yaşama oranları birbirine yakın olup %98,29 ile %99,57 arasında değişim göstermiştir. Sonuç olarak bu çalışmanın yürütüldüğü koşullar altında ve özellikle düşük ışık şiddeti altında Gökkuşağı alabalığı yavrularının yetiştiriciliği için en uygun tank rengi bej olarak saptanırken, benzer koşullarda gri renkli tankların kullanımından kaçınılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Effects of 4 different fiberglass tank colors i.e. beige, grey, dark green and light green on growth performance of Rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) fry with initial mean weight of 4.88±0.71 were investigated in this study. The study lasted for 60 days and was conducted under real culture conditions in a commercial trout farm using spring water with a temperature of 14.8 ºC. Growth performance of fish was evaluated in light of criteria such as mean final weight, specific growth rate (SGR), thermal growth coefficient (TGC), feed conversion ratio (FCR), energetic growth efficiency (EG), condition factor and survival rate. Mean final weight of fish in beige colored tanks reached 76.26±10.52 g while mean final of fish in grey, dark and light green tanks were measured as 64.95±6.94, 69.44±8.81 and 68.87±6.42 g respectively. The differences between mean final weight of fish in 4 experimental groups were found to be statistically significant (p0.05). Highest live weight gain (71.38 g), SGR (4.58 %/day), TGC (2.87), EG (45.25%) and condition factor (1.11) as well as lowest FCR (0.90) were recorded in beige colored tanks. The poorest values of growth performance criteria were observed in fish kept in grey tanks, while fish in dark and light green tanks showed similar performances. Survival rates among groups were similar and varied between 98.25% and 99.57%. In conclusion it can be specified that under culture condition employed in this study and especially under low light intensities the best tank color for rearing of Rainbow trout fry is beige while use of grey tanks should be avoided.