Bazı sofralık üzüm çeşitlerinde yıllık dal kalitesi ile kış gözü verimliliği arasındaki ilişkilerin belirlenmesi
Determination of relationship between cane quality and bud fertility for some kind table grapes
  1. Tez No: 309622
  2. Yazar: MEHMET ÖNDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER DARDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırma, Çanakkale yöresinde yetiştirilen sofralık üzüm çeşitlerinden Cardinal, Italia, Yalova Çekirdeksizi ve Yalova İncisi üzüm çeşitleri üzerinde, yıllık dal kalitesi ile kış gözü verimliliği arasındaki ilişkilerin belirlenmesi amacıyla 2009 ve 2010 yıllarında 2 yıl süreyle yürütülmüştür. ÇOMU Dardanos Yerleşkesi Sofralık Üzüm Çeşitleri Araştırma Bağı'nda yürütülen bu tez çalışmasında; somak sayısı, 1. somak eni, 1. somak boyu, 2. somak eni, 2. somak boyu, boğum arası uzunluklar (1.?4., 5.?8., 9.?12. ve 13.?16.), kış gözü eni, kış gözü boyu, boğum arası çap, boğum arası öz, boğum arası kabuk+floem, boğum arası ksilem, çap/öz, kabuk+floem/öz, ksilem/öz ve ksilem+(kabuk+floem)/öz parametreleri incelenmiştir. İncelenen parametreler arasındaki korelasyon değerleri de belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been carried out for 2 years in 2009 and 2010 in order to determine relationship between cane and bud fertility for some kind of table grapes grown in Canakkale location such as Cardinal, Italia, Yalova Çekirdeksizi and Yalova İncisi. The subjects of this thesis, stated as below, are conducted in COMU Table Grape Varieties Research Campus in Dardanos yard; Number of bunches, width of first bunch, length of first bunch, width of second bunch, length of second bunch, length between nodes (1.?4., 5.?8., 9.?12. and 13.?16.), bud width, bud lenght, cane width between nodes, pith between nodes, bark+phloem between nodes, xylem between nodes, cane width/pith, bark+phloem/pith, xylem/pith and xylem+(bark+phloem)/pith all parameters were examined. Also correlation values has been determined between examined parameters.