Identifying factors influencing the acceptance of processes: An empirical investigation using the structural equation modeling approach
Süreçlerin benimsenmesini etkileyen faktörlerin belirlenmesi: Yapısal eşitlik modeli yaklaşımını kullanan görgül bir çalışma
  1. Tez No: 309631
  2. Yazar: MUSTAFA DEĞERLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Dokümantasyon ve Enformasyon, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Documentation and Information
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 294
Özet
Bu araştırmada süreç benimseme modeli (SBM) adı verilen bir benimseme modelinin geliştirilmesi temel olarak amaçlanmıştır. Bu amaçla süreç temelli bazı model ve/veya standartlarla (CMMI, ISO 15504, ISO 9001, ISO 27001, AQAP-160, AQAP-2110 ve/veya AS 9100) ilişkisi olan bireylerden nicel ve nitel veri toplamak üzere 3 bölüm ve 81 sorudan oluşan bir anket geliştirilmiştir. Anketi gözden geçirmek ve iyileştirmek amacıyla uzman gözden geçirmeleri sağlanmış ve 60 ayrı kullanılabilir veri ile bir pilot uygulama yapılmıştır. Gözden geçirmeler, iyileştirmeler ve pilot çalışma sonrasında, veri toplamak üzere anket uygulanmış ve toplamda 368 kişiden kullanılabilir veri toplanmıştır. Bu aşamada toplanan veriler yanlış veri girişi, eksik veri, aykırı değerler ve normal dağılım açısından gözden geçirilmiş ve değerlendirilmiş, ayrıca anketin güvenilirlik ve geçerliliği sağlanmıştır. Süreç benimseme modelini geliştirilmek için parçalı en küçük kareler yapısal eşitlik modeli (PLS SEM) uygulanmıştır. Bu bağlamda açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri uygulanmış ve başlangıç model tahmin edilmiş ve değerlendirilmiştir. PLS SEM de gerektirdiği için, başlangıç model değiştirilmiş ve iyileştirilmiş, doğrulayıcı faktör analizi tekrarlanmış ve değiştirilmiş ve iyileştirilmiş nihai model tahmin edilmiş ve değerlendirilmiştir. Sonuç olarak 18 faktör ve bunlar arasındaki istatistiksel olarak anlamlı ilişkilerden oluşan SBM geliştirilmiştir. Ayrıca betimsel istatistik ve t-test uygulanarak süreçlerin benimsenmesi hakkında dikkate alınması gereken bazı ilginç, anlamlı ve önemli noktalar açığa çıkarılmıştır. Ayrıca toplanan nitel veriler analiz edilmiş ve bunun sonucunda süreçlerin benimsenmesi ile ilişkili üç faktör daha belirlenmiştir. Bunlara ek olarak, süreçlerin benimsenmesinin test edilmesi ve/veya sağlanması için bir kontrol listesi oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, it was mainly aimed to develop an acceptance model for processes, namely the process acceptance model (PAM). For this purpose, a questionnaire, comprising 3-part and 81-question, was developed to collect quantitative and qualitative data from people having relationships with certain process-focused models and/or standards (CMMI, ISO 15504, ISO 9001, ISO 27001, AQAP-160, AQAP-2110, and/or AS 9100). To revise and refine the questionnaire, expert reviews were ensured, and a pilot study was conducted with 60 usable responses. After reviews, refinements and piloting, the questionnaire was deployed to collect data and in-total 368 usable responses were collected from the people. Here, collected data were screened concerning incorrectly entered data, missing data, outliers and normality, and reliability and validity of the questionnaire were ensured. Partial least squares structural equation modeling (PLS SEM) was applied to develop the PAM. In this context, exploratory and confirmatory factor analyses were applied, and the initial model was estimated and evaluated. The initial model was modified as required by PLS SEM, and confirmatory factor analysis was repeated, and the modified final model was estimated and evaluated. Consequently, the PAM, with 18 factors and their statistically significant relationships, was developed. Furthermore, descriptive statistics and t-tests were applied to discover some interesting, meaningful, and important points to be taken into account regarding the acceptance of processes. Moreover, collected quantitative data were analyzed, and three additional factors were discovered regarding the acceptance of processes. Besides, a checklist to test and/or promote the acceptance of processes was established.