Farklı yöntemler kullanılarak peyniraltı suyundan ß-laktoglobulin eldesi
Seperation of ß-lactoglobulin from whey using different techniques
- Tez No: 309661
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜBEYDE ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Peynir altı suyu; sütün peynir mayası veya organik asitlerle pıhtılaştırılmasıyla ve kazeinin çöktürülmesiyle geri kalan sıvı kısımdır. Bileşiminde serum proteinleri, laktoz ve mineral madde bulunur. Serum proteinler atık suyun endüstriyel önemini ve besin değerini arttırır. En önemli serum proteinleri ß-laktoglobulin, ?-laktoalbumin, serum albumini ve immunoglobulinlerdir. ß-laktoglobulin peynir altı suyunda en fazla bulunan ve toplam peynir altı suyu proteinlerinin %50'sini, toplam süt proteinlerinin de yaklaşık % 10'nu oluşturan bir proteindir.Çalışmada 4 adet peynir altı suyu kullanılmıştır. Peynir altı sularında asitlik, kurumadde, kül, protein ve ß-laktoglobulin içeriği yapılan fizikokimyasal analizlerle belirlenmiştir. Ön işlemlerden sonra iyon değiştirici kolon yöntemiyle, pepsin enzim uygulamasıyla ve ultrafiltrasyon teknikleriyle peynir altı sularından ß-laktoglobulin ayrımı gerçekleştirilmiştir. Elde edilen izolatlar kromatografi ve elektroforez teknikleriyle incelenmiştir.Peynir altı sularında asitlik 19.1-23.25 SH arasında, pH değerleri 5.21-5.97 arasında, kurumadde değerleri %3.715-6.045 arasında, yağ oranı % 0.25?0.85 arasında, protein miktarları % 0.0773-0.8, ß-laktoglobulin miktarları ise 0.29008 ile 0.2424mg/ml arasındadır. Sonuçta kullanılan ayrım teknikleri ile 1.43, 6.56 ve 43.57 kat ß-laktoglobulin pepsin enzimi, iyon değiştirici kromatografi ve ultrafiltrasyon tekniği ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Whey, which is remain coagulation of casein by rennet and organic acid, is a liquid. Whey contains milk fat, protein, lactose and mineral matter. Serum proteins increase the industrial benefits and nutrional values of remain water. The most important whey proteins are ß-lactoglobulin, ?-lactoalbumin, bovine albumin and immunoglobulin. ß-lactoglobulin is a major whey protein and which is constituted of 50 % of total whey proteins, approximately 10 % of the total milk proteins, is a protein.Four whey samples were investigated in this study. Acidity, dry matter, ash, protein, and ß-lactoglobulin content of whey samples was determined by the chemical analysis. Isolation of ß-lactoglobulin was made by ion exchange chromotography, pepcine enzyme treatment and ultrafiltration process after pretreatment of whey samples. Obtained isolates were investigated using chromatography and electrophoresis techniques.Samples of whey had acidity 19.1-23.25 SH, 5,21-5,97 pH, 3,715-6,045, % dry matter, 0.25?0.85% fat, 0.0773-0.8 % protein and 0,29008-0,242450 g/L ß-lactoglobulin. As a result of ß-lactoglobulin was obtained 1.43, 6.56 and 43.57 fold respectively by pepcine enzyme, ion exchange chromotography, treatment and ultrafiltration tecniques with using isolation tecniques.