Mikroorganizmalardan tüketilebilir renk maddesi üretimi
Edible pigment production from microorganisms
- Tez No: 309669
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN KULEAŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Mikrobiyoloji, Food Engineering, Microbiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez çalışmasında çeşitli materyallerden ekim yapılarak, renk maddesi üreten mikroorganizmalar elde edilmiştir. Gelişen mikroorganizmalar arasından pigmentli mikroorganizmalar seçilerek izole edilmişlerdir. Ardından izole edilen pigmentli mikroorganizmalar büyük hacimde üretilmiştir. Elde edilen hücre kültürleri besiyerinden ayrılmış ve çözücüler uygulanarak, her renk maddesi için en uygun çözgen belirlenmiştir. Çözünen renk maddesi saflaştırılmıştır ve renk maddesi için stabilizasyon testleri yapılmıştır. Her renk maddesi için en uygun pH tespit edilmiştir. Ayrıca pigmentlerin renk analizleri yapılarak gözle görünür rengin sayısal olarak tanımlanması gerçekleştirilmiştir. Pigmentlerin Işık ve IR spektrumları alınarak tanımlanmasına çalışılmıştır. Araştırma sonunda renk maddesi sade dondurmaya uygulanarak, dondurmadaki renk değişimi ortaya konmuştur.Renkli pigment üreten mikroorganizmalar 16S ve 18S ribozomal DNA dizi analizi ile tanımlanmışlardır. Tanımlamalar sonucunda izolatların Rhodotorula glutinis (kavuniçi renk maddesi), Sporobolomyces roseus (pembe renk maddesi), Cellulosimicrobium funkei (sarı renk maddesi), Dietzia natronolimnaea (kırmızı-turuncu renk maddesi) oldukları belirlenmiştir. Tanımlanamayan K2 örneğinden ise sarı renk maddesi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study pigment producing microoganisms were obtained by plating samples taken from various sources. Pigmented strains were chosen and isolated from growth media. Then isolated microorganisms were grown in larger volumes. After growth was completed, cells were separated from culture media and different solvents were applied in order to determine the most suitable solvent for each color pigment. Solvent was removed to obtain pure pigments and stabilization tests for each pigment was done The optimal pH for each pigment was determined. In addition to stabilization tests color of the pigments were measured for the explanation of visible color in numerical form. After stabilization tests were comleted Light and IR spectroscopy methods were applied for the determination of pigment structures. Finally, each pigment was added to ice-cream and color changes was determined.Identification of pigmented microorganisms done by 16S and 18S ribosomal DNA sequencing analysis. According to results the isolates were Rhodotorula glutinis (orange colored) Sporobolomyces roseus (pink colored), Cellulosimicrobium funkei (yellow colored) and Dietzia natronolimnaea (red-orange colored). Yellow pigment producing K2 strain could not be identified.