Class 1 integrons in clinical isolates of Staphylococcus aureus and its relation to antibiotic resistance
Staphylococcus aureus'un klinik izolatlarında sınıf 1 integronları ve antibiyotik dirençle ilişkisi
- Tez No: 779611
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR KEMAL YAZGAN, DR. RAGHAD HASSAN HUSSEIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Beta-laktamLarın bakterisidal etkisi, PLP'lere bağlanarak, bakteri duvarında eksik alanlar oluşturarak, maddelerin ortamdan mikroorganizmaların içine geçişine izin vererek, ozmotik şokla ölüme neden olarak transpeptidasyonun inhibisyonu ile bağlantılıdır. Bakteriyel Edinilmiş direnç, genetiğe dayanır ve bir kromozomal mutasyondan veya aktarılabilir (ekstrakromozomal) genetik materyalin edinilmesi yoluyla türetilebilir. Direnç kodlayan genler, hem bakteri kromozomu üzerinde hem de onun dışında, plazmitlerde, transpozonlarda ve integronlarda yer alabilir, ikincisi de kromozomal olarak bulunur. Hem Gram-pozitif hem de Gram-negatif bakterilerde beta-laktamLara direncin ana nedeni, beta-laktamaz üretimidir. Bu enzimLer, penisilinler, sefalosporinler, sefamisinler ve karbapenemLerin yapısında ortak bir element olan beta-laktam halkasının amid bağını hidrolize ederek antibakteriyel aktivitesi olmayan bir bileşiğe yol açar. MRSA'nın ortaya çıkması ve yayılması, hastanelerde mikroorganizmaların yayılmasını önlemek için hijyenik önlemLerin olmaması ve bu merkezlerde yüksek antibiyotik tüketiminin gerektirdiği seçici baskı tarafından desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The bactericidal effect of beta-lactams is linked to the inhibition of transpeptidation, by binding to PLPs, generating deficient areas in the bacterial wall, allowing the passage of substances from the medium into the interior of the microorganisms, causing death by osmotic shock. Bacterial Acquired resistance is based on genetics and can derive from a chromosomal mutation or through the acquisition of transferable (extrachromosomal) genetic material. Resistance coding genes can be located both on the bacterial chromosome and outside of it, in plasmids, transposons and integrons, the latter also chromosomally located. The main cause of resistance to beta-lactams, both in Gram-positive and Gram-negative bacteria, is the production of beta-lactamases. These enzymes have the ability to hydrolyze the amide bond of the beta-lactam ring, a common element within the structure of penicillins, cephalosporins, cephamycins and carbapenems, giving rise to a compound without antibacterial activity. The appearance and dissemination of MRSA is favored by the lack of hygienic measures to prevent the spread of microorganisms in hospitals, and by the selective pressure that the high consumption of antibiotics in these centers entails.