Pomza agregalı hafif betonların taşıyıcılık özelliklerinin araştırılması
Investigation structural properties of lightweight concretes that produced with pumice aggregate
  1. Tez No: 309698
  2. Yazar: AYŞE AKKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELALETTİN BAŞYİĞİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada yöresel bir malzeme olan ve volkanik faaliyetler sonucu magmanın soğuması sonucu oluşan ve oluşumları süresince birbirleri ile bağlantısız yarı açık boşlukları bulunan pomza agregası kullanılarak birim ağırlığı normal betona göre düşük taşıyıcı hafif beton üretilmiştir. Ülkemizde en yaygın hafif agrega malzemesi pomzadır. Pomzanın yapı malzemesi olarak kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır.Bu amaçla; çalışmada, Isparta yöresinden elde edilen pomza agregası ve yine Isparta yöresinden sağlanan normal agrega kullanılarak hafif beton üretilmiştir. Agrega ve katkı değişiminin betonun fiziksel ve mekanik özelliklerini incelemek için karışımdaki agrega yüzdesine bağlı kalınarak pomza ve agrega belli oranlarda değiştirilmiş ve Taşıyıcı Hafif Beton (THB) serileri ile tüm agregası pomza olan Hafif Beton (HB) serisi üretilmiştir.Çalışma kapsamında üretilen betonların fiziksel ve mekanik özellikleri belirlenerek karşılaştırılmalı olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca taşıyıcılık özelliklerinin belirlenmesi için (15*25*230 cm) ebatlarında betonarme kirişler üretilerek yük etkisi altında deformasyonları incelenmiştir. Çalışma sonucunda agrega ikamesi yapılarak üretilen pomza agregalı taşıyıcı betonların taşıyıcı elemanlarda kullanılabilir olduğu ve taşıyıcılık özelliği ile standartlarda verilen ölçütlere uygun olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study there was produced structural lightweight concrete by using pumice aggregate that occur volcanically process so it has lots of pores which were no connected each other. Pumice aggregate was obtained from Isparta region.In our country lots of mine reserves of pumice stones and it has expanded application field of pumice aggregates in construction material.For this purpose two types concretes were casted as structural Light Weight Concrete (SLWC) and Light weight Concrete (LWC) in SLWC concretes sand and fine pumice was replacement with each other but in LWC concretes there wasn?t any replacement.In research scope, typically as physical and mechanical experiments were determined both SLWC and LWC concretes. And additional for determine of structural properties, there was reinforcement beams (15*20*230) centimeters dimensions were produced with concretes. As a result of the research was determined pumice aggregates was utilizable for produced structural light weight concretes.