Honaz Dağı Milli Parkı (Denizli) ve yakın çevresinin Ichneumonidae (Hymenoptera) faunası üzerine bir araştırma
A research on fauna of Ichneumonidae (Hymenoptera) in National Park of Honaz Mountain (Denizli) and its vicinity
- Tez No: 309697
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET FARUK GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma Denizli ili Honaz Dağı Milli Parkı' nın Ichneumonidae (Hymenoptera) faunasını belirlemek amacı ile gerçekleştirilmiştir. Mart 2010- Ağustos 2011 arasında yapılan bu araştırmada yüksekliğe bağlı olarak atrap ve malaise tuzağı ile altı istasyondan 12 altfamilyaya ait 31 tür teşhis edilmiştir.Bu çalışmada tespit edilen 3 tür Türkiye faunası için yeni kayıttır. Bunlar Diadegma insectator (Schrank, 1781), Diadegma aculeatum (Bridgman, 1889) ve Venturia atricolor (Gyorfi, 1946)' dur.Shannon - Wiener çeşitlilik indeksine göre altıncı İstasyon (Yassıhöyük) Ichneumonidae tür çeşitliliği bakımından en yüksek bulunmuştur.Jaccard Benzerlik indeksine göre altfamilyalar için birinci istasyon ( Honaz İlçesi Milli Park sınırı) ile ikinci istasyonun (Cankurtaran) yakın olduğu, dördüncü istasyonun (Kefe Yaylası) ise benzerlik açısından diğerlerinden farklı olduğu görülmüştür. Türler için üçüncü istasyon (Karaçay) ile ikinci istasyon (Cankurtaran) daha benzer iken dördüncü istasyon (Kefe Yaylası) diğerlerinden farklıdır. Ana Bileşen analizine göre türlerin istasyonlardaki dağılımı gösterildi.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine fauna of Ichneumonidae (Hymenoptera) in Honaz Mountain National Park in Denizli province. 31 species beloning to 12 subfamilies were identified from six stations by using sweep net and malaise trap according to altitude between March 2010 ? August 2011.In this study, three of the identified species are new records for the Turkish fauna. These are Diadegma insectator (Schrank, 1781), Diadegma aculeatum (Bridgman, 1889) and Venturia atricolor (Gyorfi, 1946).It is found that sixth station (Yassıhöyük) has the highest species richness for Ichneumonidae according to Shannon ? Wiener diversity index.Jaccard similarity indices showed that the first station (Honaz District National Park boundary) and the second station (Cankurtaran) are similar, but the fourth station (Kefe Yaylası) is different from the others in terms of collected subfamilies. The third station (Karaçay) and the second station (Cankurtaran) are similar, while the fourth station (Kefe Yaylası) different from rest of the satations for species composition. Principal Component Analysis was applied to put forward distribution of the species at the studied stations.