Beyşehir Gölü sudak (Sander lucioperca L., 1758) populasyonunun besinleri ve beslenme alışkanlıklarının incelenmesi
Investigations on food and feeding habits of pike perch population (Sander lucioperca L., 1758) living in the Lake Beyşehir
- Tez No: 309702
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, Beyşehir Gölü'ne sonradan aşılanmış olan sudak balıklarının (Sander lucioperca) besin ve beslenme özellikleri incelenmiştir. Nisan 2010-Eylül 2011 arasında uzatma ağları ile avlanan 182 adet sudak balığının mide içeriği çalışılmıştır. Bireylerin Çatal boyları 14- 60 cm, ağırlıkları 31- 2380 gr, yaşları I-VI arasında belirlenmiştir. Sudakların mide içerikleri, büyüklük, yaş ve mevsimlere göre değişmiştir. İncelenen midelerden %56.59'u dolu, %43.4'i boş; dolu midelerin içeriklerini sayısal olarak gümüş balığı (Atherina boyeri % 82,19), çizgili sazancık (Pseudorasbora parva % 13,01), gümüşi havuz balığı (Carassius gibelio % 2,05), Transkafkasya kaya balığı (Knipowitschia caucasica % 1,37), kızılkanat (Scardinius sp. % 0,68), sivrisinek balığı (Gambusia affinis % 0,68) oluşturmuştur. Ağırlıkça en yüksek oranda (%38,09) sindirilmiş balıklar bulunmuştur. Gölde sudaklar temel olarak piskivor (balıkla beslenen) beslenmektedir. Nisbi önem indeksine (%IRI) göre, sudak besin tercihinde %54.95 oranla A. boyeri en önemli av iken, bunu %40.45 ile sindirilmiş balık parçaları ve %4.11 oranla P. parva izlemiştir. Schoener benzerlik indeksine göre ilkbahar-kış (C=0.923) diyeti benzer bulunmuştur. Daha önce yapılan çalışmalarda belirlenen kanibalizm zamanla azalmış, önemsiz hale gelmiştir. Göle yeni girmiş P. parva ile gölde yayılışı şüpheli olan Scardinius sp. diyette ilk kez bu çalışmada bulunmuştur.Gölde yaşayan sudakların besin tercihlerinin omurgasızlardan (Gammarus, Chironomus, Odonata vd.) balıklara doğru değiştiği görülmektedir. Bu durumun habitattaki yem balıklarının bolluğu ile örneklenen bireylerin büyüklükleriyle ilgili olduğu sanılmaktadır. Sudak populasyonunun yönetimi için besin ve beslenme davranışları düzenli aralıklarla izlenmelidir.
Özet (Çeviri)
In this study, food and feeding habits of an introduced pike perch (Sander lucioperca) population of Beyşehir Lake, Turkey were investigated. Stomach contents of 182 individuals, sampled with long line nets in between April 2010 and September 2011 were analysed. The fork lengths, weights and age of samples were determined between 14.0 and 60 cm, 31 and 2380 g and I and VI years, respectively. The stomach contents varied among the size, age and sampling season. The 56.59% of analysed stomachs were found full and 43.4% were empty. Stomach contents of fish composed numerically of big-scale sand smelt (Atherina boyeri 82,19%), stone moroko (Pseudorasbora parva 13,01%), silver crucian carp (Carassius gibelio 2,05%), Transcaucacian goby (Knipowitschia caucasica 1,37%), rudd (Scardinius sp. 0,68%) and mosquitofish (Gambusia affinis 0,68%). By weight basis digested fish parts was found predominant (38,09%). Beyşehir lake?s pike perch shows piscivore feeding habits. In evaluating of food preference by using IRI% A.boyeri was found most important prey (54.95%), digested fish parts (40.45%) and P.parva (4.11%) follows this prey. According to Schoener?s similarity index winter and spring diets were found identical (C=0.923). By comparison to former records canibalism among the individuals have reduced markedly.P. parva which is recently introduced to the lake and Scardinius sp. whose distribution in lake is uncertain, were found for the first time in pike perch diet.It can be seen that food preferences of pike perch changed by the time from certain invertabrates (Gammarus, Chironomus, Odonata etc..) to fish species comparing to former studies. This situation might be related both to the abundance and availability of prey fish species and size composition of sampled individuals. Food and feeding habits of pike perch population should be monitored regularly for fishing management.