Web tabanlı RFID personel takip sistemi
Web-based RFID personnel tracking system
  1. Tez No: 309725
  2. Yazar: HALİL KAYGISIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDÜLKADİR ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışmasında RFID (Radyo-Frequency Identification) teknolojisi ile personel takibinin işveren tarafından daha kolay ve daha modüler olarak gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. RFID, insanların ya da nesnelerin kimlik (ID) bilgilerinin radyo sinyalleri ile iletilebilmesini sağlayan bir teknolojidir. Mevcut akıllı kart teknolojileriyle benzerlikleri bulunmaktadır. RFID'yi var olan teknolojilerden ayıran en önemli özelliği temassız çalışabilmesidir.RFID teknolojisindeki donanımlar, seri port ve ethernet bağlantısı kullanılarak yönetilebilmektedir. Bu tez çalışmasında 3G haberleşme teknolojisi kullanılarak verilerin kablosuz olarak iletilmesi sağlanmaktadır. Kurulmuş olan sistemin kontrolü internet bağlantısı sağlanabilen her ortamdan kablosuz olarak gerçekleştirilebilmektedir.Oluşturulan sistem sayesinde gezici personelin gitmesi gereken yerlere ulaşma ve ayrılma zamanlarına internet erişimi olan her yerden 7/24 ulaşılabilmektedir. Yapılan uygulamaların ve testlerin sonucunda radyo frekans ortamında verilerin RFID etiketten kaynaklanan hatadan dolayı iletilemediği görülmüştür. Hata payının %7±1 olduğu uygulama sonucunda yapılan hesaplarla ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to be carrried out easier and more modular of RFID (Radio-Frequency Identification) technology, and personnel tracking by the employer. RFID is a technology that transmit identification (ID) data of objects or people by radio signals. There are similarities between the current smart card technology. The most distinctive feature from existing technologies of RFID is its ability to work contactless.Equipments on RFID technology can be managed by using the serial port and an Ethernet connection. In this thesis, the wireless transmission of data is provided using 3G communications technology. The control of established system can be carried out in each environment which was provided by a wireless internet connection.Thanks to this system, mobile personnel?s arrival and departure times can be reached 7/24 from anywhere which has internet connection. As a result of applications and tests, in the radio frequency environment it is observed that data is failed transmitting due to errors from RFID tag. It is revealed that margin of error is %7±1 with worked out calculations as a result of applications.