Rezistivite-IP alıcı/verici tasarımı ve PC'de verilerin analizi
Resisitivity-IP receiver/transmitter design and data analysis on PC
- Tez No: 309726
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDÜLKADİR ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Jeofizik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Geophysics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışmasında, yer altı katmanlarının özdirenç yöntemiyle tespitini gerçekleştirmek üzere bir rezistivite-IP alıcı/verici sistemi tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen sistemin çıkışı 55 volt, 110 volt, 220 volt genliğinde, DC veya AC akım şeklindedir. AC akımın frekansı 0.1 Hz, 0.3 Hz, 1 Hz, 3 Hz olup sinyal kare dalga formundadır.Sistemin kullanımını kolaylaştırmak amacı ile yer altına gönderilen akımın genliğini ve frekansını seçmek için LCD ekranda menüler oluşturulmuştur.Sistemin en önemli özelliği alıcı, verici ünite arasında kablosuz bluetooth bağlantısını kullanmasıdır. Gerçekleştirilen sistem ile yer altından alınan veriler bluetooth aracılığı ile PC ye gönderilerek C# programlama dilinde geliştirilen yazılımla PC de değerlendirilmekte ve analizi yapılmaktadır.Bu çalışmada gerçekleştirilen sistem ve jeofizik alanında kullanılan RVA-1 marka sistem ile Trabzon Beşirli bölgesinde aynı noktalarda ölçüm yapılarak, her iki sistemden yaklaşık aynı veriler alınıp, alınan verilerle aynı karakterde bir eğri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study introduces the design and implementation of a Resistivity-IP receiver/transmitter system to locate the subsurface stratums via resistivity technique. The system output 55 volts, 110 volts, 220 volts amplitude, the form of DC or AC current. AC current output frequency of 0.1 Hz, 0.3 Hz, 1 Hz, 3 Hz and signal is in square wave form.In order to facilitate the usage of system, created menus on LCD monitor to select the amplitude and frequency of the current transmitted to subsurface.The most momentous feature of the system is that wireless bluetooth hookup is used between receiver and transmitter units. With the help of this system, the data received from subsurface are transmitted to PC via bluetooth, then processed and analysed with a programme in C# programming language.The system presented in this study has been tested with another system called RVA-1 on the same site in Trabzon/Besirli district and obtained approximately same results, and data from both devices generate identical curves.