Laminat parkelerin tercih edilme nedenlerinin cinsiyet açısından araştırılması (Trabzon ili Merkez İlçe örneği)
Effect of gender on laminated parquet selection (A case study of Trabzon City)
- Tez No: 309769
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKER AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez çalışmasında; tüketicilerin ahşap ve ahşap esaslı döşeme kaplama (parke) tercihlerini ve kullanımlarını, parkeyi niçin satın almaya karar verdiklerini, malı kullanırken ve kullandıktan sonraki tutumlarını, tüketicilerin hareket tarzlarını, aile içinde erkek ve kadın tüketicilerin davranış özelliklerini ve tüketicilerin laminat zemin kaplamasını tercih etme nedenlerini (laminat parkede aradıkları özellikleri) belirlemek amaçlanmıştır. Bir¬çok mekan¬larda yerini almış olan lami¬nat parke mal¬ze¬me¬leri, bir¬çok avan¬taja sahip olması yanında, özel¬likle sigara yan¬ma¬la¬rına, suya ve rutu¬bet gibi olu¬şum¬lara daya¬nık¬lı¬lık, bir¬çok renk çeşidi, oldukça este¬tik ve şık bir görüntü, güneş ışınla¬rına karşı daya¬nıklı¬lı¬k, temiz¬lik aşa¬ması ise oldukça kolay olan ürün, toz tut¬ma¬yan bir yapıya ve çabuk kuru¬yan özel¬liği ile tasa¬rım açı¬sın¬dan farklı bir görüntü oluşturması tüketici tercihlerinde önemli rol oynamaktadır. Araştırmada kullanılan anketler, Trabzon ili merkez ilçede 380 tüketiciye yüz-yüze anket yöntemi ile uygulanmıştır. Uygulanan anketlerden 360'ı araştırma kapsamına dahil edilmiştir. Sonuç olarak, zemin kaplama tercihi, kullanımı, beklentileri, şikâyetleri ve laminat parkelerdeki aranılan özellikler, aile içinde kadın ve erkeklerin tercihlerine göre değişmektedir. Mal ve hizmet üreten işletmelerin tüketici davranışlarını sağlıklı bir şekilde belirlemeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the preferences about wood and wood-based flooring (parquet) of the consumers, their using flooring, why they decided to buy it, their attitudes before and after they bought it, their manners, behavioral characteristics of female and male consumers and reasons (required features of laminate floor) of consumers for the usage of laminate. Laminated flooring materials which are used many applications has many advantages such as resistance against of cigarette burning, water and humidity, color options, esthetics, resistance against UV, anti-dust, easy drying and design options. Questionnaire which was used in this research had been implementing to three hundred and eighty consumers with face to face survey method that are live of Trabzon city. Three hundred and sixty of the distributed questionnaire counted in the scope of this research. As a result, the preference, expectations, complaints and usage of flooring and required features of laminate floor have been changing according to men?s and women?s preference in family. Firms which produce goods and services are required to adequately determine the behavior of consumers.