Laminat parkelerin kalınlık ve kalite sınıflarına göre özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the properties of laminate flooring according to thickness and quality classes
  1. Tez No: 619200
  2. Yazar: FIRAT ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH İSTEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, ev ve işyerlerinde kullanılan laminat parke döşeme levhaların kalınlık ve kalite sınıfına göre özelliklerini belirlendi ve karşılaştırıldı. Materyal olarak 8 mm ve 10 mm kalınlıklardaki altı farklı kalite sınıfı parkeler kullanılmıştır. Laminat parke örnekleri ticari bir işletmeden temin edilmiştir. Laminat parkelerin fiziksel, mekanik ve yüzey kalite özellikleri ilgili TS EN standardına göre belirlenmiş ve elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre laminat parke kalınlığın levhaların aşınma ve çizilme gibi yüzey özellikleri üzerine önemli bir etkisinin olmadığı, ancak fizikse ve mekanik özellikler üzerine etkili olduğu görülmüştür. Yüzey kalitesi üzerine daha çok levha yüzey kaplama malzemesi ve katkı maddeleri etkilediği belirlenmiştir. En yüksek aşınma değerinin 16800 devir olarak aşınma sınıfı (AC6) parkelerde elde edilmiştir. Sonuç olarak laminat parke seçiminde kullanım yeri ve aşınma sınıfları dikkate alınarak yapılmasının gerekli olduğu, kalınlığın ise fiziksel ve mekanik özelliklerin de arandığı kullanım yerlerinde dikkate alınması gerektiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the properties of laminate flooring boards used in homes and workplaces according to thickness and quality class were determined and compared. Six different quality parquets of 8 mm and 10 mm thickness were used as the material. Laminate flooring samples were obtained from a commercial enterprise. The physical, mechanical and surface quality properties of laminate floorings were determined according to the relevant TS EN standard and the results obtained were evaluated. According to the results obtained, it was observed that laminate flooring thickness did not have a significant effect on the surface properties of boards such as abrasion and scratching, but it was effective on physical and mechanical properties. It has been determined that panel surface coating material and additives mostly affect the surface quality. Abrasion class 6 (AC6) was obtained in the highest abrasion value in 16800 rpms. As a result, it has been understood that it is necessary to consider the place of use and wear classes when choosing right type of laminate flooring, and the thickness should be taken into consideration in places where physical and mechanical properties are also sought.